Bir dilin daha şifresi çözüldü!


Uzmanlar polarizasyon dilinin sırrını çözdü. Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalarda karınca, arı ve balık gibi hayvanların polarizasyonu yönlerini bulmak için kullandığı keşfedilmişti. Queensland Brain Institute’de Marshall’ın yürüttüğü araştırmaya göre hayvanlar polarizasyonu yani ışık dalgalarının yansımasını sadece yön bulmada kullanmıyorlarmış.

Queensland Brain Institute’de araştırmayı gerçekleştiren nörolog Prof. Justin Marshall, renklerde olduğu gibi polarizasyon dili de canlıların ışık yansımasını kullanarak dost ve düşmanları ile gizlice haberleşmesini sağlayabileceğini dile getirdi.

Proceedings of the Royal Society B. adlı dergideki bir araştırma yazısında yardımcı yazar olan  Marshall yazısında “Polarizasyon dilini yorumluyor ve insanların anlayabileceği şekilde renklerle ifade ediyoruz” ifadesine yer verdi.

Evet, karınca, arı ve balık gibi hayvanların gökyüzündeki polarize ışık dalgalarını yön bulma amaçlı olarak kullandıkları bilinmekteydi. Ancak bilim adamları canlıların polarizasyonu haberleşmek için de kullandığını keşfetti.

Marshall “bazı hayvanlar polarize ışık dalgasını yansıtarak karşı tarafa mesaj iletebiliyor” şeklinde açıklamada bulundu. Peki hayvanlar her seferinde nasıl farklı bir yansıma kullanabiliyor? Tabi ki her ışık dalgası için vücutlarının farklı bir kısmını kullanıyorlar.

Marshall, araştırmasının sonucunda bir karides türü olan ve haberleşmek için hem polarizasyonu hem de renkleri kullanan mantis shrimpin ışığı yansıtmak için kuyruğunu kullandığını keşfetti..

Polarizasyonun gözlemlenmesi

Polarizasyon görülebilir bir ışık dalgası olmadığı için bilim adamları polarizasyonu tanımlamak, görülebilir kılmak ve onun hayvanlar tarafından nasıl kullanıldığını keşfedebilmek için bir yönteme ihtiyaç duymuştur.

Geçmiş yıllarda “renk dilini” ifade edilebilir kılmak için renk tonu, doygunluk, yoğunluk miktarından yararlanınlarak “renk mesafesi” yöntemi kullanılmıştı. Marshall ve çalışma arkadaşı Dr. Martin How da polarizasyon dilini tasvir etmek için benzer bir yöntem geliştirdi.

“Biz bilim adamları her şeyi ölçmek isteriz.” şeklinde açıklama yapan Marshall ve How polarizasyonun açı, yüzde ve yoğunluk gibi özelliklerini kullanarak “renk mesafesi” konseptine benzer bir “polarizasyon mesafesi” yöntemi geliştirdi.

Marshall ve How bu ölçüm yöntemini kullanarak mantis shrimp karidesinin kuyruğunun yansıttığı şekilleri sayısal verilere dönüştürmeyi başardı. Ayrıca bu şekilleri üç suni renk ile görsel olarak görüntüleyebildiler.

“Hayvanların yansıttığı ışık dalgasını insanların anlayabileceği renklerle ifade etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuşan Marshall, hayvanların polarizasyon dilini yırtıcı hayvanlardan gelebilecek olası tehlikelerden korunabilmek ve yaşayan türlerine tehlike uyarısında bulunmak için kullanabileceklerini ifade etti.

Marshall sözlerini “Yırtıcı hayvanların anlamadığı gizli bir dil kullanıyorsanız ve bu dili yanlızca sizin familyanız anlayabiliyorsa istediğiniz kadar bağırabilirsiniz; çünkü yırtıcı hayvanlar ne kadar bağırırsanız bağırın sizi fark edemez.” şeklinde sonlandırdı.

 

Kaynak: abc.net.au

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle