Bir araya gelip oluşan robot sürüsü


Birden fazla pervaneye sahip multikopterlerden sonra şimdi yeni moda modüler olarak ayrılıp tekrar birleşebilen robot sürüleri olabilir. Dağıtılmış uçuş düzenlemesi, yeni bir robot teknolojisi uçuş altyapsı. Bu altyapı tek pervaneli, sürüş yeteneği olan, eşleriyle yapışık ve koordineli düzende uçabilen bağımsız birçok araçtan oluşuyor.

Bu düzendeki araçların pervaneleri bir pozisyona sabitlenmiş ve onların havaya kalkmalarını sağlıyor. Fakat bu uçuşlar değişken ve kontrol edilemeyen şekilde sonuçlanabilmekte, ancak  birlikte oldukları zaman bu basit modüller çok yönlü halde gelişip birden fazla pervaneli sistemle koordineli bir uçuş yapabiliyorlar.

Araçlar birbirleriyle bilgi alıp veriyor ve bu bilgileri kendi sensör ölçümleriyle paylaşıp kalkış ve uçuşu sürdürmek için gerekli olan güç miktarını belirliyorlar. Eğer belirlenen düzeydeki uçuşta terslik olursa, her bir araç teker teker, hatanın doğrulanması ve düzenin hareketi için ne kadar güç gerektiğini belirliyor. Sonuçta ortaya bir robot sürüsü çıkıyor.

Kaynak: technovelgy.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle