Bilimkurgu Mikro Öyküler (Ümit Büyükyıldırım)


Mikro öykü, 300 kelimeden az olarak kurgulanan bir öykü türü. İlk olarak 20. yüzyıl başlarındaki bir gazetenin seri ilanlarında yer “Satılık: Bebek ayakkabıları. Hiç giyilmemiş.” ifadesine hikayesel bir anlam yüklenmesiyle ortaya çıkıyor. Günümüzde hâlâ pek yaygın olmamakla birlikte, Twitter üzerinde günlük paylaşımlar yapan hesaplarda görülüyor.

Mikro öyküler, kısa olmalarından dolayı okunmaları ve hazmedilmeleri kolay, günümüzün tüketim şartlarına en uygun yazınsal tür olarak nitelendirilebilir.

Bu öyküler aynı zamanda, çıkış noktası olan bilimin ne kadar uzak noktalara gidebileceği konusunda bir hayal gücü pratiği sunuyor ve okuyucuya yeni ufuklar açıyor.

BK Mikro Hikaye

Türkiye’de bilimkurgu kategorisinde düzenli olarak öykü paylaşımını BK Mikro Hikaye Twitter hesabıyla Mehmet Kardaş başlatmıştı. Üç yıldır, her gün düzenli olarak bir tane mikro bilimkurgu öyküsü paylaşan Mehmet Kardaş, 365 Mikro Bilimkurgu I ve 365 Mikro Bilimkurgu II adıyla ilk ki yılın öykü derlemelerinden oluşan iki e-kitap yayınlamıştı.

Bilimkurgu Mikro Öyküler

Bilimkurgu Mikro Öyküler

Bir yayınevinin üç yıl önceki mikro öykü yarışması ve Mehmet Kardaş’ın üç yıllık düzenli paylaşımlarından ilham alan yazar, bilimkurgu kategorisinde kendi öykülerini yazmaya başladı ve bir süre sonra bu derlemeyi hazırlamaya karar verdi.

Bilimkurgu Mikro Öyküler; Ümit Büyükyıldırım’ın yazdığı, bilimkurgu içeriğinde, her biri farklı bir konuyu işleyen 100 mikro öyküden oluşan bir derleme. Bilimkurgu için yeni sayılabilecek bu format, okurlar için tüketilmesi kolay ve yeni ufuklar açıcı nitelikte.

Ümit Büyükyıldırım, Mehmet Kardaş’ın ve kendi çalışmasının ardından türün yaygınlaşabileceğini ve yeni bilimkurgu yazar adayları için üretkenlik gösterebilecekleri bir alan olacağını düşünüyor.

Bilimkurgu Mikro Öyküler hakkında Kayıp Rıhtım’da yayınlanan incelemeye buradan ulaşabilirsiniz.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle