Bilimadamları elin üstündeki öpücük yardımıyla bir katili nasıl buldu?


Bazen zaman ve mekan sınırı olmadan DNA örneğiniz ile takip edilebileceğiniz ürkütücü bir dünyada yaşamak bir hayli muhteşem olabilir. Peki bu düşünceye alışmak neye mal olur? Birazcık nezaket. Bir kadının elinin üstündeki öpücük sayesinde gerçekleşen en başarılı DNA tanımının hikayesini dinleyelim.

Almanya’nın Grünstadt yakınlarında bir yoldan arabasıyla geçmekte olan bir kadın yolun kenarında bir adam görür. Hayatında hiç şehir efsanesi duymamış olduğu açıkca belli olan kadın kenara çeker ve adamın ondan tek isteği yalnızca bir yol tarifidir. Adam bir harita çıkarıp arabasının önünde haritayı açar. Kadın harita üzerinde yolu tarif ederken adam, haritayla üstünü kapatmış olduğu kadına ait çantaya yönelir ve cüzdanını alır. Kadın gitmeden adam onun elini öper ve kadını cüzdansız bir şekilde ama muhtemel olarak ihtiyari bir hikayeyle orada bırakır ve gider.

Cüzdanının olmadığını farketmesi çok zamanını almaz. Adamı teşhis etmeleri için yeterli detayları veremez ancak adamın elini öpmüş olduğunu hatırlar. Düzgün bir el öpmesinden çok daha sulu olduğu açıktır çünkü polisler pamuklu çubukla kadının elinden örnek aldıklarında tükürük ve DNA örneğine rastlarlar.

Üç yıl sonra adamın kimliğini tespit ederler. Avusturya’da sahtekarlıktan tutuklanmıştır ve belirlenen suçları sabıkasına işlenmiştir. Hapishanede yatmaktan kaçmasına ve kimsenin onu fiziksel olarak yakalayamamasına rağmen, ne kadar süre kayıplara karışacağı bilinmemektedir. Özellikle de hala el öpmeye devam ediyorsa.

Dikkat edin sevgili hırsızlar. Hırsız olabilirsiniz. Cesurca el de öpüyor olabilirsiniz. Ancak ikisini birden olamazsınız. Bir seçim yapmanız şart.

 

Kaynak: io9.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle