Bilgisayar belleklerinde ikili sistemin sonu


Bilgisayar donanımları, sürekli olarak gelişim içinde– işlemcilerdeki çekirdek sayısı artıyor, grafik kartları daha da güçleniyor ve depolama araçları daha fazla alana sahip. Donanım alanında bazen öyle büyük bir adım atılıyor ki, yeni icat edilen şey öncekine neredeyse hiç benzemiyor. Hantal telefonlar, birkaç sene içerisinde akıllı telefonlar haline geldi ve dizüstü bilgisayarlar da ince tablet bilgisayarlara dönüştü. Şu anda da manyeto elektrikler, bilgisayarların hafızasını artırmak adına önemli bir adımın atılmasını sağlayabilir.

Manyeto elektrikler, manyetik ve elektrikli ürünlerin biraraya geldiği materyallerdir, bu da bir ürünün diğerini kontrol edebileceği anlamına geliyor. Örneğin; manyetik ürün, bir elektrikli sinyal kullanılarak kontrol edilebilir. ABD Argonne Ulusal Laboratuvarı'ndaki (U.S. Department of Energy’s Argonne National Laboratory) bir grup fizikçi, bu etkiyi kullanmak ve üzerinde çalışmak adına bir deney yaptılar. Ekip, aslında evropiyum ve oksijen olması gerektiği halde ortasında titanyum bulunan evropiyum-titanyum oksit (EuTiO3) bileşimi yaptılar. Fizikçiler, ince bir EuTiO3 katmanı kullanarak atom kafesini sıkıştırdılar ve sonra elektrik verdiler. Sonuç olarak, birimin manyetik düzeni değişmişti; bu da elektrikli bileşenler ile (titanyum) manyetik olanlar arasındaki bağın olduğunu kanıtlıyor.

Elektrikli ve manyetik bağ sayesinde; yeni manyeto elektrik materyal, genel olarak bilgisayar hafızasında ya da mıknatıs ve elektrik kullanılan birçok yerde kullanılabiliyor. Şu anda, elektrikli hafıza hız sağlarken, diğer yandan manyetik hafıza daha çok alan sunuyor. Bunu, SSD ve HDD arasındaki fark gibi düşünün – SSD bilgiye daha çabuk erişebiliyor, ancak HDD daha çok depolayabiliyor.

İlginç olan, manyeto elektrikte manyetizma ve elektrik arasındaki güçlü bağ sayesinde, bilim adamları 1 ve 0 ihtiyacını ortadan kaldırarak ikili olmayan bir hafıza yaratabiliyorlar. Başka değerler yaratmak, hafızanın işlediği yol bakımından yeni bir mantık düzeni kurmayı sağlayabilir.

İnsanın aklını başından alan gelişmeler gibi manyeto elektrik de, henüz müşteriye sunulmayacak; ancak deneme, başarılı oldu ve bunun için altyapı hazırlandı.

 

Kaynak: extremetech.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle