Beyin taraması suçlunun tekrar suç işleyip işleyemeyeceğini ortaya çıkarıyor


ABD Albuquerque’teki Akıl Araştırma Merkezi (The Mind Research Network)’nde yapılan bir araştırma, beyin taramasının, suçlunun serbest bırakıldıktan sonra tekrar suç işleyip işlemeyeceğini tahmin edebileceğini gösterdi.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri’nde yayımlanacak olan raporda, beynin davranış ve dürtüsellik ile ilgilenen kısmı olan anterior cingulate kortex (ACC) merkez alınarak impulsif ve antisosyal davranışlar incelendi.

Araştırma, düşük anterior cingulate aktiviteli mahkumların, bu bölgedeki yüksek beyin aktivitesine sahip olanlara nazaran tekrar suç işlemeye iki kat daha fazla eğilimli olduklarını gösterdi.

Araştırmadaki uzman, MRN’de mobil görüntüleme yöneticisi ve aynı zamanda New Mexico Üniversitesi’nde doçent doktor olan olan Dr. Kiehl A:

“Bu buluşlar, toplumumuzun, suçlu adaleti ve sanıklar ile gelecekte nasıl başa çıkılabileceği bakımından önemli. “ diyor. “Bu araştırma bize suçluların tekrar suç işleyip işlemeyecekleri hakkında bilgi vermekle kalmayıp hem de bu eğilimi gösteren bireylerin suç işleme riskini azaltıyor.”

Araştırmaya, 20-52 yaş arası 96 erkek birey gönüllü olarak katıldı. Mahkumlar, hapisten çıktıktan sonraki dört yıl boyunca tekrar incelendi.

Çalışma kendisinin de katkısı bulunan, Duke Üniversitesi Etik Kenan Enstitüsü Felsefe Bölümü Pratik Etik Stillman Profesörü Dr. Walter Sinnott-Armstrong:

“Bu sonuçlar, ileride hukuk sisteminde bunun işimize yarayacak olduğunu gösteriyor ve bizlere umut veriyor.” diyor. “Daha fazla çalışma yapılması gerekiyor, ancak bu kadar araştırma bile suçlu adaleti sistemimizi daha etkili hale getirmeye yardımcı oluyor.”

Gönüllü mahkumlar testleri tamamlarken, araştırmada, beyin taraması verilerini toplamak amacıyla Akıl Araştırma Ağı Mobil Titreşim Görüntüleme Sistemi (Mind Research Network's Mobile Magnetic Resonance Imaging (MRI) System) kullanıldı.

“Anterior cingulate korteksi daha fazla oranda aktiviteye sahip bireylere nazaran,  tekrar suç işleyen bireylerin anterior cingulate kortekslerinde daha düşük faaliyete sahip olduğu görüldü.” diyor Kiehl. “Bu da MRI aracılığıyla beynin doğru çalışmayan kısmını görebileceğimiz anlamına geliyor. Böylelikle bize tekrar suç işlemeye sebep olan impulsif ve antisosyal davranışı hangi grubun edineceğini görmemizi sağlıyor.”

"Rapora göre, beynin anterior cingulate korteksi; hata işlemi, çatışma gözlemi, tepki seleksiyonu, ve kaçınma öğrenimi ile ilişkilendiriliyor. Beyninin bu kısmı zarar görmüş bireylerin disinhibisyon, apati  ve agresifliklerinde değişiklikler görülüyor. Şüphesiz, anterior cingulate korteksi zarar görmüş bireyler ‘edinilmiş psikopatik kişilik’ olarak sınıflandırılıyor.”

Kiehl, suç işleme oranı yüksek sanıkları tedavi etmek amacıyla anterior cingulate korteksdeki aktiviteyi yükselten gelişme tedavileri üzerinde çalıştığını söylüyor.

Dört yıl süren araştırma, Madde Bağımlılığı Ulusal Enstitüsü (NIDA), Akıl Sağlığı Ulusal Enstitüsü (NIMH)’nden bağışlar ve John D. ve Catherine T. MacArthur Kurum Yasası pilot fonları ve Sinirbilimi Projesi tarafından desteklendi. Çalışma, New Mexico Corrections Department ile ortak yapılıyor.

 

Kaynak: sciencedaily.com

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 1
    Güney Haştemoğlu

    Çok önemli bir gelişme. Keşke bilimsel sonuçlardan yasaları yapanların zamanında haberdar olması sağlansa da gerçekte tedavi görmesi gereken kişiler cezalandırılmasa, anneler, babalar, öğretmenler ve çocukla ilişkisi olan herkes, bu araştırmaları ve sonuçlarını takip edip bebeklikten başlayarak insan beyninin zarar görmemesine özen gösterse. Bu dilek ütopya gibi ama var olan suç ve cezalandırma anlayışı da çok bilinçsiz, çok ilkel.

  2. 2
    Sara Sürer

    Bence bu uygulama tüm dünyada oluşturulmalı.Eğer bu hemen herkeste uygulanabilecek düzeyde ise dünyadaki suçlu sayısı güçlü miktarda azalabilir.

+ Yorum yap