Beyaz balina ve sudan halkaları


Hoşçakal baloncuk: Bu fotoğrafta beyaz balina bir baloncuğa eliyle dur işareti yapıyor gibi.

Bir balinanın yetenekli sayılması için suyun altında daire şeklinde baloncuklar çıkarması yeterlidir; ama bu sanki bize gösteriş yapıyor!

Bu beyaz balina tüm bunları yaparken kameraya el sallayacak kadar cesaretli. Suyun altındaki bu maskaralıklarının fotoğrafları bir noel günü Japonya’da Tokyo’nun doğusunda bulunan Kamogawa’daki Kamogawa Su Dünyası’nda çekildi.

Gerçeklik halkası: Bu fotoğrafların gerçek olmadığını düşünmekte haklısınız ama baloncuk çıkartmak bazı beyaz balinalar tarafından öğrenilebilen bir yetenek.

Beyaz balinalar Kuzey Buz Denizi’nde yaşamaktadır ve yüksek zekâları ve kendi aralarında sohbet etmeleriyle bilinirler. Büyük denizlerde yön bulmalarını ve birbirlerinin yerini tespit etmek için ses üstü dalgalar çıkarırlar. Baloncuk çıkartmak bazı beyaz balinalar tarafından öğrenilebilen bir yetenek ve bu balina baloncuk çıkarırken fotoğrafı çekilen ilk balina değil. Son 3 yılda tekniğini geliştiren 10 yaşındaki bir beyaz balina Japonya’da bulunan Shimane akvaryumunun gözdesi oldu. Bir su akışı yaratmak için ağzından üflüyor ve sonra su akışından halka oluşturmak için üfleyerek onu deliyor. Tüm bu maskaralıkları fotoğrafçı Hiroya Minakuchi tarafından karelendi.

Baloncuk çıkarmak: Bu balina Hiroya Minakuchi tarafından Japonya’daki Shimane akvaryumunda ışık halkası efekti yaratırken fotoğraflanmıştır.

Osaka’dan 58 yaşındaki adam akvaryumda çalışmayıp beyaz balinalarla birlikte dalmaya izni olan tek kişi.

“Bu beyaz balina 7 yaşındayken baloncuklar çıkartırdı. Birkaç sene önce tekniğini geliştirdi. Artık su akışı yaratmak için ağzını kullanıyor ve bu da bizim suyun altında görebileceğimiz bir şey değil. Daha sonra bu üfleme boşluğundan buraya hava üflüyor ve halka şeklini oluşturuyor. Bunun, onun açısından inanılmaz eğlenceli olduğuna inanıyorum. Bu yeni oyunu yarattığından beri oyunu ziyaretçiler için sergilemekte.”

diyor ve ekliyor: “Akvaryumda çalışmayıp beyaz balinalarla birlikte dalmaya izni olan tek kişi benim. O yüzden böyle bir fotoğraf çok nadir karelenir.”

Kaynak: dailymail.co.uk
 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle