Beş dakikada yaşlanmak


Neden yaşlanırız? Yaşlanmaya ne zaman başlarız? Yaşlanmanın ölçütü nedir? Hangi yaşa kadar büyüdüğümüzün bir sınırı var mıdır? Bu ve bu gibi sorular yaşlanma üzerine çalışan bilim insanlarının araştırmalarının temelini oluşturuyor. Peki şimdilik yaşlanmaya bir biyoloğun değil de bir sanatçının gözüyle bakmaya ne dersiniz?

Videodaki karakterin adı Danielle. Anbean büyüyor. Gözlerinizi ayırmadan beş dakika boyunca izlediğinizde sezilemez bir şekilde küçük bir kız çocuğundan yetmiş yaşında bir kadına ulaşıyorsunuz. Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik çağları arasındaki o geçiş dönemlerini farketmemeniz çok olası. Video boyunca Danielle’in yüzünde belki de en hareketli kısım gözleri.

Danielle’in yaratıcısı Anthony Cerniello Los Angeles’ta müzik videoları ve reklamlar üzerinde çalışan bir editör. Kendisinden beklenen şey, yaptığı çalışmaları hep kısa ve enerjik sunması olmuş; fakat onun kişisel tercihi videoları yavaşlatmak ve yaptığı işlerde sükunet ve huzur duygularını ara(t)mak/bul(dur)mak olmuş. Son birkaç yıldır ölüm üzerine de çokça düşünen Cerniello, bu kez çalıştığı konuyu üzerinde kısaltma yapmadan, alışılmadık bir şekilde ve geniş bir açıdan vermeyi arzulamış. O halde şimdi kamerayı Cerniello’ya bırakalım. İyi seyirler!

 

3 Yorumlar

Yorum ekle

+ Yorum yap