[Belgesel] Uygunsuz Gerçek


Özellikle 2000'li yılların ikinci yarısından sonra artan küresel ısınma gerçeğinin tehdit algısında son bir kaç yılda azalma var. Ancak unutmamız gereken şey, bu gerçekle er ya geç yüzleşeceğiz. Hatta etkilerini bir süredir yaşıyoruz.

An Inconvenient Truth (Uygunsuz Gerçek) eski ABD başkan adaylarından Al Gore'un hazırladığı, küresel ısınmaya dikkat çeken bir belgesel. Öncelikle belgeseli izlediğimizde şunu öğreniyoruz ki, Al Gore'un şu an ilgilendiği konu ile ilgili bir geçmişi var ve bu belgesel, sadece masa başında oturarak hazırlanmış bir proje değil, Al Gore'un uzun yıllara dayanan araştırma ve çabalarına dayanıyor. Verdiği konferanslar da sadece ABD ile sınırlı kalmamış, dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleşmiş. Bu bakımdan, gerçekten bir bilinçlendirme çabası içerisinde olduğunu anlaşılıyor.

Ablasını kanserden kaybeden Al Gore, oğlunu da trafik kazası sonucunda kaybetmenin eşiğine gelmiş. Ardından da başkanlık seçimlerini kaybetmesi ile bu tür konuları kendine amaç edinmiş gibi görünüyor. Zaten belgeselde bunu açık olarak vurguluyor. Tüm bunları gördükten sonra "bir politikacı neden samimi bir şekilde bu konularla uğraşsın ki" sorusunun yanıtı konusunda ikna oluyorsunuz.

Belgesel sırasındaki sunumlarda gösterilenler ve yapılan bilgilendirmeler,  belgeseli izlemeden önce tahmin edileceklerin oldukça üzerinde. Veriler çok çeşitli ve sistemli olarak hazırlanmış. Zaten anlatım sırasındaki konuya olan hakimiyeti de bu sunumların planlanmasında ne kadar profesyonelce çalışıldığını gösteriyor.

2006 yapımı Uygunsuz Gerçek, en iyi belgesel dahil 2 dalda Oscar ödülünün de sahibi olmuştu. Küresel ısınmaya karşı bilinçlendirme konusunda oldukça ikna edici olan bu belgeseli, konuya ilgi duyanlar kaçırmamalı.

 

4 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  İbrahim Aykaç

  Küresel ısınmanın çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne serildiği bu belgesel, 7’den 70’e herkesin anlayabileceği şekilde hazırlanmıştır. İzledikten sonra insan hakkaten “ben ne yapıyorum?” diye düşünüyor.

 2. 2
  Bora Demir

  All Gore’un siyaset politikası koksa da yine de oldukça başarılı belgesel. Herkesin izlemesini tavsiye ederim.

 3. 3
  Eser Rastoder

  Al Gore bi daha secimlerde aday olmayacak ve artik kendisini tamamen kuresel isinma problemine adamis Umit’in yazdigi gibi. Izleyicinin gozunu acip, bilinclenmesini saglamak amaciyla yapilmis izlenmesi gereken bir belgesel. Firsatiniz olursa mutlaka izleyin.

 4. 4
  Burcu İvren

  O belgesel beni bi garip yaptı.Bugun elime geçti ve ilk cdsini izleyebildim ikinciye geçemedim çunku ilkinde anlatılanları bi hazmetmem bi kabullenmem gerekiyor.Bu kadar vahim bi halde olduğumuz bilmek ürkütücü hem de çok.Hayallerimi gozdem geçiresim geliyor çunku gelecek tehlikede.En kısa zamanda birincinin etkisinden kurtulup ikinciye geçiçem ins.Kendimce önlemler alıyordum ama bundan sonra daha dikkatli olucağım kesin..Ve hakketen buyuk bi emek var yılların birikimi var o belgeselde.

+ Yorum yap