Kruger Savaşı – Buffalolar, aslanlar ve timsaha karşı


Afrika'daki bir grup gezi ekibi tarafından kaydediliği anlaşılan bu 8 dakikalık görüntülerde bir yavru bufalonun mucizevi hayatta kalışına tanık oluyoruz. Görüntüler ilk olarak anne, baba ve yavrudan oluşan bir bufalo ailesinin, su kenarındaki patikada aslanların olduğu yöne doğru ilerlemeleri ile başlıyor. Görüntüleri kayda alan ekip bu sırada kısık sesle konuşarak olayların akışını bozmamak için özen gösteriyor.

Aslanlar aniden saldırıya geçiyor ve paniğe kapılan aile kaçmaya başlıyor.  Aslanlar yavruyu suya çekerek yakalıyorlar. Bir anda 4-5 aslan tarafından boğulup öldürülmeye çalışılan buffalo yavusu, bu sefer de suyun içinden gelen timsah'a kuyruğunu kaptırıyor. Aslanlar yavruyu çekerek sudan zorla çıkartıyor. Bir timsahın böylesine güçlü bir ısırma kuvveti varken yavrunun zarar görmeden, bundan kurtulması da gerçekten şaşırtıcıydı.

Tüm bu yaşam mücadelesi sürerken buffalolar oldukça kalabalık ve korkusuz şekilde baskın yaparak aslanları sıkıştırıyorlar. Buffaloların geldiğini görenler "too late" yani çok geç diyorlar ancak henüz yavrunun durumundan haberdar değiller. Buffalolar tarafından sıkıştırılan ve korkudan yerinden kıpırdayamayan aslanlar ancak tek tek kaçabiliyorlar. İlk kaçış fitilini ateşleyen de buffalolardan birinin bir boynuz darbesi ile aslanlardan birini havaya uçurması oluyor. Bunu göre buffalo sürüsü adrenalin almışcasına canlanıyor ve aslanlara saldırmaya başlıyor.

Tüm mücadele bittiğinde ise buffalo yavrusunun hayatta olması ise gerçekten mucizevi.

 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle