Başucunda kanser teşhisi için Raman spektroskopisinin kullanılması


Şu anda şüpheli bir yumrunun endişelenecek bir şey olup olmadığını teşhis etmenin tek yolu cerrahi olarak çıkarmak ve histolojik analize tabi tutmaktır. Ancak Raman spektroskopisini temel alan yeni bir teşhis tekniği ile böyle girişimsel (invazif) prosedürlere girmeksizin daha hızlı bir teşhis elde edilebilir.

Raman spektroskopisi iyi huylu ve metastatik koltuk altı lenf düğümleri (memede) ve mediastinal düğümlerin (özefagusta) ayrıştırılmasında daha önce kullanılmış idi. Şimdi Nicholas Stone ve Birleşik Krallık'taki Exeter Üniversitesi'nde çalışan arkadaşları tekinği baş ve boyundaki lenf düğümlerinin farklı kanser koşulları arasında ayrıştırma yapmak için kullandılar.

Bir iğne ile Raman spektroskopisinin uygulanması ile büyümüş lenf düğümlerinin “optik biyopsisi” yapılabilmekte ve teşhisi çabuklaştırmaktadır. Prosedür bir klinikte (ameliyathane değil) gerçekleştirilebilir ve her yıl uygulanan cerrahi müdahalelerin sayısını azaltmakta yardımcı olabilir.

Birleşik Krallık'taki Dundee Üniversitesi'nde kanser tespiti üzerine uzman olan Dr. Ghulam Nabi, Stone'nin çalışmasının ilk kanser aşamalarının teşhisinde ilerleme sağlama potansiyeline sahip olduğunu doğruluyor, ancak “bu çalışmanın klinik uygulamaya dönüştürülmesi için gerçek zamanlı in vivo verilere ihtiyaç olacağını” söyleyerek uyarıyor.

Stone bu fikre katılıyor ve son zamanlarda birkaç saniye içinde Raman sinyallerini ölçebilecek bir Raman iğne probu prototipini geliştirdiğini açıklıyor. Bundan sonraki adımda ölçüm süresini en aza indirmek ve probun tekrarlanabilir sinyaller vermesini sağlamak üzere sinyalleri en yüksek seviyeye çıkartacağını belirtiyor.

Stone'nin grubu gelecekte probların üretimini nasıl büyüteceğini de düşünüyor. Bu amaca ulaşıldığı zaman teknik bilinmeyen patolojiye sahip katı lezyonları tanımlamak için kullanılabilir, örneğin katı organlar içindeki kanserler gibi, bunun yanında yerleşik tedavi enjeksiyonları için en uygun yeri de bulmayı sağlayabilir.

 

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/02/raman-probe-cancer-diagnosis

N. Stone et. al., Analyst, 2013, DOI: 10.1039/c2an36579k

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle