Başrolünde atomlar olan dünyanın en küçük filmi


Dünyanın en küçük filmini izlemek ister misiniz? Ne Holywood, ne Bolywood, üstelik bilim kurgu da değil. Bilimin tam kendisinden, IBM Araştırma’daki bilim insanlarının tarayıcı tünelleme mikroskobuyla yaptıkları bir kısa filmden bahsediyorum. Adı ‘Bir Çocuk ve Atomu (A Boy and His Atom)’. Dünyanın en küçük, tek tek resim görüntülü (ing. stop-motion) çekilmiş filmi olarak Guinness Dünya Rekorlarına adını yazdırmış bile.

Araştırmacı Christopher Lutz, asıl sordukları sorunun atomları veri saklama ve hesaplama için yüzey üzerinde nasıl kullanabilecekleri olduğunu söylüyor. Doktora öğrencisi Susanne Baumann atomlarla bir film yapacaklarını ilk duyduğunda, bunun çok çılgınca olduğunu düşünmüş. Doktora sonrası araştırmacı Ileana Rau ise atomları belirli bir görüntü (filmde bir oğlan çocuğu) verecek şekilde düzenlemenin çok zor olduğundan bahsediyor. Peki, bu filmi nasıl yapmışlar? Bunun için belirli zaman dilimlerinde moleküllerin anlık görüntüsünü kaydediyorlar ve sonraki görüntüye geçiyorlar. 5000 atomun hareket görüntüsüyle bir hikâye oluşturuyorlar. Mikroskopta gördüğümüz atom görüntüsünün, gerçek boyutunun 100 milyon kez büyütülmüş hali olduğunu düşünürsek, bu filmin ne kadar uğraş verici ve zahmetli olduğunu tahmin edebiliriz. Boyutları hayal etmemiz için şöyle bir örnek veriyorlar: Eğer atom bir portakal büyüklüğünde olsaydı, portakal da Dünya büyüklüğünde olurdu.

Baş araştırmacı Andreas Heinrich liderliğinde IBM nanobilimcileri, son zamanlarda atomların yüzeyindeki manyetik özellikleri ve veri saklamak için kullanılabilecek en küçük manyetin boyutunu araştırıyor. Şu andaki teknolojiyle, bir milyon atomun içinden seçim yapabileceklerini ilave ediyorlar, öyle ki kendi çalışmalarında sadece 12 atom manyetik hafıza birimi oluşturmak için yeterli olmuş.

Bu film için iki adet tarayıcı tünelleme mikroskobu kullanılıyor. İlk olarak atomların yüzeyde nerede olduğuna bakıyorlar. Laboratuvarda atomları hareket ettirirken bir ses duyuluyor. Bu ses, yüzeyde hareket eden molekülün sesi ve aslında çok önemli bir veri. Çünkü böylece atomun kaç birim ilerlediğini anlamak mümkün.

Ekibin asıl çalışması veri saklamak için bilgi sağlayabilecek bir düzenek tasarlamak üzerine olsa da, bu filmle çocuklara ulaşabilmek fikri onları çok heyecanlandırıyor. Baş araştırmacı, bu film eğer normalde hukuk okumak düşüncesine sahip 1000 çocuğa ulaşabilirse ve onların ilgisini bilime yöneltebilirse, çok mutlu olacağını belirtiyor. Atom adındaki bir çocuğun çok sevdiği arkadaşı atom ile oyun oynaması Oscar’ı alacak bir konu mu bilinmez ama başrol oyuncuları 130 atom olan bu bir dakikalık film belki de ‘en ilginç oyuncu’ kategorisinde ödüle layık görülürdü. İyi seyirler!

 

Peki bu film nasıl yapıldı? İzleyelim.

 

 

Kaynak: research.ibm.com

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 2
    Ahmet T

    3D teknolojisi ile birleştirilirse; nano robotlar, elmas, dna üzerinde oynama ve değişiklikler yapabilirler. Fakat en kısa sürede para kazanabilmek için büyük ihtimalle, insanlığa en çok zarar verebilecek askeri bir şey üretebilmek için kullanacaklardır.

+ Yorum yap