Avrupa’nın en yüksek binası artık Mercury City


Moskova'daki Mercury City binası, Londra'da bulunan The Shard isimli gökdeleni geride bırakarak Avrupa'nın en yüksek binası ünvanını yakaladı.

Bina analisti Emporis'e göre Mercury City Eylül'de 310 metre yüksekliğindeki The Shard'ı geride bırakmştı, şimdi ise bina 339 metre yüksekliğe ulaştı.

Avrupa'nın en yüksek ilk 10 gökdeleni listesinde beş gökdelene sahip olan Rusya, aynı zamanda başkenti Moskova ile Avrupa kıtasındaki en yüksek yapıların bulunduğu şehir durumunda.

Mercury City rus mimar Mikhail Posokhi ve ABD'li mimar Frank Williams tarafından tasarlandı ve binanın açılışının 2013'de yapılması planlanıyor.

Gökdelen şu an ldier durumda olsa da gelecek sene bu ünvanı yine Moskova'da bulunan ve tamamlandığında 506 metre yüksekliğe ssahip olacak olan Federation Tower'a (Federasyon Kulesi) bırakacak.

Dünyadaki gökdelenlerin yükseklikleri ile kıyaslandığında Avrupa'daki gökdelenler hala göreceli olarak küçükler. Zira Dubai'deki Burj Khalifa 828 metre yüksekliğe sahip ve Mercury City'den neredeyse 500 metre daha yüksek. Suudi Arabistan'da yapımı başlayan Kingdom Tower (Krallık Kulesi) ise tamamlandığında 1000 metre yüksekliğe sahip olacak.

 

Kaynak: http://www.dezeen.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle