Atılabilir, kâğıttan elektronik tuş takımları yola çıktı


ABD ve Fransa’dan araştırmacılar, kâğıt esaslı elektronik bir tuş takımı geliştirdi, böylelikle ucuz, atılabilir tuş takımları gıda ambalajlarından, atılabilir veya steril tıbbi araçlara kadar her yerde uygulanabilecek.

Tuş takımları metalleştirilmiş kâğıttan yapılıyor – 10 nm kalınlığında bir alüminyum tabakası üzerine kâğıt, ve onun üzerine de şeffaf ve ince bir polimer film kaplanıyor. Kâğıt ticari olarak üretiliyor ve bira şişelerinde parlak etiketler veya parlak kitap kapakları gibi yerlerde kullanılıyor. Metrekare başına fiyatı da 0,25 $ civarında.

Araştırmacılar, bilen kişilerin giriş yapmasın ısağlamak için bir kod isteyen alarmlı bir tuş takımı da üretti

ABD’deki Harvard Üniversitesi’nden George Whitesides’in laboratuarında çalışan baş araştırmacı Aaron Mazzeo, şöyle diyor: “yüksek teknolojik işlevselliği sağlayan, ucuz maddeler kullanan sistemleri tasarlamak ile ilgileniyoruz”.

Sistemin anahtarı, bir kapasitörün gerekli unsurlarını içeren kâğıtta yatıyor – ince bir metal filmin iki yüzeyi, aralarında küçük bir boşluk bulunacak şekilde kolaylıkla yerleştirilebiliyor. Araştırma ekibi kapasitörün iki konfigürasyonunu ortaya koydu. İki kâğıt tabakasının birbirine yapışması ile metal yüzeylerinde “yatay” bir boşluk oluşuyor; diğer taraftan tek bir tabaka kullanılınca iletken yüzeyi kesen “düşey” bir boşluk meydana geliyor. Mazzeo, şöyle diyor: “Metalleşmiş kâğıt üzerine belirgin iletkenlik alanları oluşturmak için iletken tabakayı laser ile yaktık”. Laser kullanarak yüzey içinde birkaç bireysel kapasitör kesimi yapmak (bunların her biri yüzey üzerinde bir tuşa denk geliyor) mümkün. Tuşlar daha sonra bir dış güç kaynağına bağlanıyor ve bir tuşun üzerine basılıp basılmadığını anlamak için bir de elektronik devre ekleniyor.

İnsan vücudu bir kapasitör olarak davranıyor, parmak tuşların birine değince tuş üzerindeki kapasitansta belirgin bir artış oluşuyor ve bu da dış elektronik devreler tarafından tespit ediliyor. Mazzeo, kâğıttan klavyenin güç kaynağı ve ilgili elektronik devreler de ucuz, esnek ve atılabilir hâle geldiğinde kendi başına piyasaya sürülebileceğini belirtiyor. Tuş takımı için şimdi bile bazı uygulamalar olabilir. Bir olasılık paketler üzerinde güvenlik uygulaması gibi gözüküyor. Bir koli için tuş takımı, geri alınabilir ve tekrar kullanılabilir elektronik devreler ile beraber düşünülebilir. Kutu, ancak doğru kodu girince açılabilecek; aksi takdirde içteki çip kabul edilmeyen giriş olarak davranacak. Mazzeo, şöyle bir görüş bildiriyor: “Diğer olasılıklar arasında steril veya kirli tıbbi çevrelerde tuş takımı olarak kullanım da olabilir”.

Birleşik Krallık’ta Cambridge, IdTechEx teknoloji danışmanlık firmasında basılı elektronik alanında bir uzman olarak çalışan Khasha Ghaffarzadeh, konu hakkında şöyle bir yorumda bulunuyor: “Bu çok ilginç bir çalışma. Ancak yazarların da belirttiği gibi, sınırlayıcı faktör okuma yapılan elektronik devreler olacaktır, bunlar tercih edilebilecek performans ve fiyat parametreleri ile kâğıt esaslı ürünlere şu an itibari ile dönüştürülemiyor”.

Aktaran: Simon Hadlington

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2012/May/paper-electronics-touch-pads.asp

A D Mazzeo et alAdv. Mater., 2012, DOI: 10.1002/adma.201200137

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle