Astronotlar “Kuşbakışı Etkisi”ni anlattı


Astronotlar, Dünya’yı uzaydan gördükten sonra düşüncelerini değiştiren “Kuşbakışı Etkisi”ni anlattı.

Planetart Collective tarafından “Kuşbakışı” (Overview) adıyla gösterime giren kısa film Dünya’yı uzaktan gördüklerinde hissettiklerini açıklayan astronotlarla yapılan harika röportajlar içeriyor.

Bu eşi benzeri olmayan bir şey ve bakış açınızı tamamen değiştiriyor.

1987 yılında ilk defa yazar Frank White tarafından açıklanan “Kuşbakışı Etkisi”,  Dünya’da yaşıyor olduğumuzu bir anda farkına varmamız anlamına gelir. Bu deneyim insanın Dünya’ya ve Dünya’da yaşayan canlılara olan bakış açısını değiştirir ve aniden huşu duyar, dünyayı “müşterek bir yuva” olarak görmeye başlarız.

Uzay mekiği astronotu Jeff Hoffman:

“O kadar uzak bir mesafeden Dünya’yı bir gezegen olarak görüyorsunuz. Güneşi bir yıldız olarak görüyorsunuz- bizler normalde güneşi mavi bir gökyüzünde görüyoruz ancak oradan bakınca güneş simsiyah bir gökyüzünde. Evet, güneşi kozmik bir perspektiften görüyorsunuz.”

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)/ Uzay Mekiği Astronotu Nicole Stott:

“Evet, Dünya’ya bir şekilde bağlıyız. Yani orası bizim evimiz. Geri dönüp de, az da olsa, insan nasıl değişilmez anlamıyorum. Hemen göze çarpmayan bir değişiklik olabilir bu. Uzaydan döndüklerinde insanların genel hal ve tavırlarında bir fark görürsünüz. Bence, genel olarak bu, gezegenimizin görünüşü, hatıralarda yüceltilmiş. Basite indirgeyemezsiniz.”

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)/ Uzay Mekiği Astronotu Ron Garan:

“Uzaydan Dünya’ya baktığımızda bu muhteşem, tarif edilemez güzellikte olan gezegeni görürüz. Yaşayan, nefes olan bir organizma gibidir. Ama aynı zamanda inanılmaz derecede kırgın ve hassas durur.

… Uzaya gitmiş olan herkes aynı şeyi söyler çünkü gerçekten çok çarpıcı bir görüntüdür ve bu incecik tabakanın varlığını hissetmek ve o incecik tabakanın Dünya’da yaşayan her canlıyı ölümden koruduğunu görmek oldukça ürkütücüdür: uzayın o haşin gücünden.”

 

 

Kaynak: businessinsider.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle