AstraZeneca gut ilacı ile kurumuş boruları doldurmaya çalışıyor


AstraZeneca firması San Diego, ABD kökenli Ardea Biosciences isimli firmayı 1,26 milyon dolara (777 milyon sterlin, 2.222.372 TL) almayı planlıyor. Biyoteknoloji firması küçük moleküllü ilaçlar üzerine uzmanlaşmış. En popüler ilaçlarından biri olan lesinurad, geçen yılın sonunda gut hastalığından muzdarip hastalarda kronik hiperürisemiyi tedavi etmek amacıyla Üçüncü Aşama (Phase III) deneylerine kabul edildi.

Yukarıda resmi gösterilen ürik asidin kandaki yüksek seviyelerinin Ardea firmasına ait ilaç adayı tarafından çözüleceği umuluyor

AstraZeneca'nın yönetim kurulu başkanı David Brennan, 23 Nisan tarihinde şöyle diyor: “Bu çekici Üçüncü Aşama programı AstraZeneca'nın küresel özelliklerini ve birinci basamak tedavi satışlarını ve pazarlama yeteneklerini yukarıya çekecek mükemmel bir fırsat”. Herşey yolunda giderse, şirket 2014'ün ilk yarısında onay almak için dosyayı oluşturmayı umuyor.

Edison Yatırım Araştırma'daki analizcilere göre, “Lesinurad on yıllardır gut hastalığını tedavi için en önemli ilerlemelerden biri olabilirdi ve etki mekanizması allopurinol ile birleştirmeyi destekliyordu, ancak sağlık ekonomisi şu ana kadar test edilmedi”. “Ardea, hastaların %60'lık bir kısmının allopurinole karşı ters tepki gösterdiğine inanıyor ve yalnızca ABD'deki hedef kitle 1,6 milyon kişiyi bulabilir.” Bu da ABD'deki toplam 8 milyonluk nüfusun yaklaşık beşte birine karşılık geliyor. İkramiyeli ücretlendirmeyi sağlamak için kuvvetli fayda görmek gerektiğini belirtiyorlar.

Ayın başında, Takeda isimli Japon şirket de uzman bir gut firmasını satın aldı. Filadelfiya, ABD'de kurulu URL Pharma isimli bir firmanın Colcrys ismi ile ürettiği kolkisin (colchicine) gut alevlenmelerini tedavi etmek ve önlemek için kulalnıldığı ve son yıldaki satışı 400 milyon doları aştığı öğrenildi. Bu ilaç, firmanın halihazırda satmakta olduğu febuxostat (Uloric) isimli gut ilacına da olumlu etkide bulunuyor, bu ilaç kandaki ürik asit seviyesini düşürmek için kullanılıyor.

AstraZeneca'nın satın alma olayı, şirketin oldukça “incelmiş boru hattına” çok gerekli bir son aşamadaki geliştirilen ürünü getirdi. Brennan, Financial Times gazetesine ay başında verdiği demeçte, küçük çaplı satın almalarda bulunacaklarını ve anlaşmaları lisanslayacaklarını, buna karşılık çok büyük bir yapıya kavuşmayacaklarını anlattı; Ardea'yı satın almalarının bu stratejide mükemmel bir örnek olduğunu belirtti.

Brennan'ın liderliğinde, şirketin kurumsal yatırımcılarının mutsuz oldukları daha önce bildirilmişti. Bunun ötesinde, Brennan'ın bu günlerde emekliye ayrılacağı ve bu kararını “merdivenden aşağı inmek için doğru zaman” olarak tanımladığı öğrenildi. AstraZeneca, Louis Schweitzer'in de üç ay önce yönetici olmayan başkanlık kariyerine nokta koyacağını açıklamıştı. Finanstan sorumlu başkan Simon Lowth, geçici başkan olarak görev yapacak.

Aktaran: Sarah Houlton

Kaynaklar: http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2012/April/astrazeneca-ardea-gout-lesinurad.asp

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle