Artırılmış gerçeklik kontak lensleri 2014 CES Fuarı’nda


Artırılmış gerçeklik (augmented reality) fiziksel ve gerçek dünyadaki algılarımızın, bilgisayarlar yardımıyla eklenen ses, görüntü, video veya GPS verileriyle birlikte çoğalması. Yani kısaca, gerçek dünyanın sanal öğelerle birleştirilmesi. İşte o artık gözümüzde!

2012 CES Fuarı’nda aynı anda hem bir noktaya odaklanıp hem de çevremizde olup bitenleri görmemizi sağlayan kontakt lensleri ve gözlükleri tanıtan Innovega, 7-10 Ocak 2014 tarihleri arasında düzenlenecek 2014 CES Fuarı’nda zenginleştirilmiş teknolojinin full HD görüntü ile buluşturulduğu gözlük ve lensler ile boy gösterecek.

Innovega tarafından geliştirilen iOptik’in görüntüleme teknolojisi klasik lens teknolojisini modernize ederek HD ve 3D içerikle odaklanmayı hedefliyor. iOptik teknolojisinde özel olarak üretilmiş üç katmanlı lens sayesinde, klasik odaklanma odaklı görüntüleme teknolojileri ekarte ediyor. iOptik lensleri özel olarak üretilmiş polarize filtre, ortam ışığına odaklanan yüksek yoğunluğa duyarlı lens ve ışık ışınlarına odaklanan ikincil bir iç büyüteçten oluşuyor. Bu sayede arka planda hareket eden ortamdan bağımsız ön plandaki ortam rahatlıkla görüntülenebiliyor.

Henüz lens üretimi için herhangi bir şirket ile anlaşma yapmayan Innovega’nın hazırlatacağı lenslerin aynı zamanda normal lens gibi görme bozukluğu olan insanların bozukluk derecesine göre de hazırlanacağı bildirildi.

Lensler, ileri teknoloji ile donatılacağından insan vücuduna uygunluğu Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından araştırılıyor. Konu hakkında  “kontakt lensler birçok farklı tasarım ile zaten defalarca onaylandı” şeklinde konuşan şirket CEO’su Stephen Willey’ göre, 2014 yılının sonlarında ya da 2015 yılının başında FDA’nın onay vermesi bekleniyor.

Innovega’nın bu çalışmasının,  Ulusal Bilim Kurumu (National Science Foundation), İleri Savunma Araştırma Projeleri Kurumu (Defense Advanced Research Projects Agency-DARPA) ve adı açıklanmayan Çin ve Güney Kore gibi teknoloji piyasasında bir anda yükselmesi beklenen bir Asya şirketi tarafından finanse edildiği biliniyor.

Kaynak: news.cnet.com

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Ali Veli

    Bu tür lenslerin bir güzel tarafı da, benim gibi renk körlerinin de çok işine yarayacak olması. 🙂 Renkleri algılama sorunlarını büyük ölçüde düzelteceğine eminim.

+ Yorum yap