Apple iWatch için en az 3 yılımız var


Giyilebilir iPhone, yani herkesin bildiği diğer adıyla iWatch, için Apple üreticilerine göre en az 3 yılımız var.

Apple iWatch’da kullanılması beklenen esnek materyal olan Willow Glass’ın* yapımcıları ürünlerinin henüz o kadar karmaşık bir dizaynda kullanılmaya hazır olmadığını belirtti.

Aynı zamanda camın üreticisi olan Apple üreticilerinden Corning, bir yıl içerisinde basit ürünlerde kullanılmaya başlanacağını ancak giyilebilir bir akıllı telefon için henüz bunun mümkün olmadığını söyledi.

Corning’in yöneticisi James Clappin, Bloomberg’e şu açıklamada bulundu:

“İnsanlar katlanabilir cama alışkın değiller. İnsanların bunu elde edebilme ve ürün yapmak için kullanabilme durumu sınırlı.”

Bu sözler iWatch’un gelişiminde son noktaya gelindiği ve yakında üretime geçileceği ile ilgili sızan haberlerle zıtlaşmakta.

Geçtiğimiz ay ismi belli olmayan bir takım şirket çalışanlarının dediğine göre içinde üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 100 kişilik bir ekip iWatch ürününün deney aşamasını geçmiş olduğunu ima ederek ürün üzerinde çalışmak için toplanmışlar.

Bloomberg’e göre Apple Teknik Genel Müdürü James Foster ve diğer yönetici de iWatch takımının bir parçası.

Geçtiğimiz ayın başlarında “şirketin araştırmalarından haberdar olan insanlar”dan alıntı yaparak New York Times, iWatch dizaynı iPhone’a kablosuz bağlantı yapabileceğini ve kullanıcılarına akıllı telefonlarının bazı özelliklerine ulaşabilme imkanı sunabileceğini belirtti.

Haberlere göre Apple marka saat ile uzaktan ödeme yapmak, navigasyon, telefonda bulunan mesajlara erişmek ya da sağlığınızı ve aktivitelerinizi gözlemlemek mümkün. Habere göre saat, iPhone ve iPad cihazlarında mevcut olan iOs işletim sistemiyle çalışacak.

Bunların dışında The Wall Street Journal’a göre  Apple’ın anlaşmalı üretici firmalarından olan Foxconn böyle bir cihaza uygun olabilecek bazı teknolojik iddiaları tartıştı. Özellikle, iWatch için şarj etmeden daha uzun süre dayanabilecek daha etkili ekran ve çiplere odaklandı.

Cihazla ilgili spekülasyonlar iWatch’ın görünümü ile ilgili de yapıldı. Son haberler geçen sene Çin’de ortaya çıkan dedikodularla ilgili.

Yerel teknoloji blogları Apple şirketinin “Intel çiplerini ve yeni düşük kuvvetli bluetooth teknolojisini” kullanarak bir cihaz yarattığını iddia etti. 

Bloga göre 1,5" dokunmatik ekran ya da Apple’ın dijital kişisel asistanı Siri telefonu kontrol etmenize yardım edecek.

Apple ve Foxconn bu yorumu reddetti.

Üçüncü tarafların aksesuarları sayesinde Apple halihazırda giyilebilir teknolojiden para kazanmakta. Şu anda piyasada olan Nike FuelBand ve Jawbone Up bileğe takılıyor ve günlük her aktiviteyi Bluetooth aracılığıyla iPhone’a aktarıyor. Tim Cook, yakın zamanda FuelBand takarken görüntülenmişti. Bu sırada Google da giyilebilir teknoloji piyasasına girmeyi planladığını açıkladı. Hatta arttırılmış gerçeklik camı olan Google Glass şu anda test aşamasında.

*Willow Glass (çizilmez ekran teknolojisi): Ekranın kırılmasını ve çizilmesini engelleyen bir teknoloji. Mevcut olan Gorilla Glass’a göre daha ince ve iPhone dışında tablet bilgisayarlar, televizyonlar, e-kitap gibi farklı cihazlarda da kullanılabilecek.

 

Kaynak: telegraph.co.uk

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap