Apple dönen sayfalar için dizayn patenti aldı


Apple, sanal ekrandaki sayfaları çevirmeyi kapsayan tasarım patentini eline geçirdi.

Apple’ın iOS şefi Scott Forstall’ın ayrılışının duyurulmasının ardından, skeuormorphonism (nesneleri gerçek hayattaki benzerleri gibi tasarlama çalışması) hakkında çok şey yazılmıştı. Apple, bu alan üzerinde kendi yazılımları içinde sıkı çalışmalar yaptı ve şimdi şirket bu deneyimin başka bir parçasını ABD’de patentlendirdi.

ABD Patent ve Marka Ofisi, geçtiğimiz hafta bir açıdan diğerlerinden biraz daha dikkate değer olan sayfa çevirmenin dijital eş değeri, tasarım patentini verdi; bu zamanın geleneksel çevrilen kitap sayfalarını, kitaplardan, dergilerden ve diğer kâğıt yığınlarına bakarken onurlandıran bir durum.

The Register sitesinin hafta başında ortaya çıkardığı gerçek ise Apple’ın bu patent için 19 Aralık 2011’de başvurmuş olmasıydı. Bu, Apple’ın iBooks yazılımını çıkarmasından çok sonra oldu ki bu 2010 Nisan'ında gerçekleşmişti. İlginç olan ise o zamanki yazılımın patentteki çizimlere benzer çevirme mekanizmasına sahip olmasıydı.

Açık olmak gerekirse, bu bir tasarım patenti ve aslında sanal sayfa çevirmeyi kapsayan hesaplamalı bir temel özellik taşımıyor. Patentin kapsadığı ve kapsamadığı birçok şeyle ilgili iddiaların bulunması gereken bir faydalı patentin aksine, bu patent daha çok her türlü hukuki durum için yazılımın görümünü ve durumunu korumak için tasarlanan bir olay olmaktan fazlası değil. İşte bu, herhangi bir potansiyel hukuki mücadele de patentin sağlayabileceği en büyük fark.

Elbette, Apple sanal sayfa çevirme patentinin arkasından giden ilk şirket özelliğini taşımıyor. Artık geçersiz olan kurye tablet projesinin bir parçası olarak Microsoft da  -fakat henüz onaylanmadı- 2009’ların başında gelecek için bir faydalı patente başvurmuştu. O zamanlar bir çalkantıya sebep olmuştu. Avrupa’da Samsung da geçen Ekim ayında kendisine ait benzer bir sayfa çevirme patentine başvurdu ve Google da 2010 sonlarına doğru bir  “haberleşme terminali” için hazırladığı bir sayfa çevirme dizayn patentini almıştı.

 

Kaynak: http://news.cnet.com/8301-13579_3-57551317-37/apple-granted-design-patent-for-turning-pages/

 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle