Antarktika üzerindeki ozon deliği 2020’de yeniden genişledi


Antarktika üzerindeki ozon tabakasındaki delik, son yıllardaki en geniş seviyelerden birine ulaştı.

Bilim insanları 2019’da, Antarktika üzerindeki ozon deliğini incelemeye başladığı 1982’den beri en küçük yıllık zirveye ulaştığını açıklamıştı. Ozon tabakası deliğine dair bu umut verici gelişmenin ardından 2020’de yaşanan iklimden anormallik ve büyüme, konunun hâlâ ciddi bir seviyede ele alınması gerektiğini gösteriyor.

Avrupa Uzay Ajansı‘nın Copernicus Sentinel-5P uydusundan yapılan yeni ölçümler, ozon deliğinin bu yıl 2 Ekim’de yaklaşık 25 milyon kilometre kare maksimum büyüklüğüne ulaştığını gösteriyor. Daha önce 2018’de 22,9 ve 2015’te 25,6 milyon kilometrekarelik ölçümler kaydedilmişti.

Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi’nden atmosferik bilim adamı Vincent-Henri Peuch, “Ozon deliği olaylarının her yıl ne kadar uzağa geliştiği konusunda çok fazla değişkenlik var” diyor. “2019’da özel meteorolojik koşulların tetiklediği alışılmadık derecede küçük ve kısa ömürlü ozon deliğinden sonra, bu yıl da oldukça büyük bir delik kaydediyoruz ve bu da ozon tabakasını incelten kimyasalların emisyonlarını yasaklayan Montreal Protokolü’nü uygulamaya devam etmemiz gerektiğini doğruluyor. “

Kaynak: The Ozone Hole Over Antarctica Has Grown Much Deeper And Wider in 2020

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle