Amazon’un 1975’ten 2012’ye orman kaybı


Rondônia, Batı Bezilya 1975 – 2012 (NASA/Landsat)

Nasa Landsat uydusundan elde edilen yukarıdaki iki görüntü ile Brezillya'daki Amazon yağmur ormanlarının 1975 (solda) ve 2012'deki (sağda) durumunu görebiliyoruz. Bu uzak ve el değmemiş bölgeye erişim, kuzeyden güneye uzanan büyük bir yolun yapımı ile başladı ve ikincil yollarla beraber sık ormanı yavaş yavaş seyreltmeye devam etti. Yolların gelmesinin doğal bir sonucu olan yerleşimciler, ağaçları keserek ve yakarak bölgeyi açtılar. Tarım için kullanılan alanlar büyüdü ve birbirine yaklaştı. Bunun sonucu olarak da oldukça geniş bir bölge ciddi bir orman kaybına uğradı.

Araştırmacılar, Rondônia bölgesinde 1980'den 1992'ye kadar her yıl 2.500 km2'den fazla ormanlık alanın yokolduğunu belirtiyorlar. Bu yokolma sürecini başlatan olay ise, Brezilya'nın 1979'da yürürlüğe koyduğu ve ulusal birleştirme programı. Buna göre, ormanların içinden geçen yollar, ucuz yerleşim ve tarım alanı sunuyordu.

Son on yılda ise kaçak kesim ve tomrukçuluğa karşı alnınan önlemler sebebiyle Brezilya'nın ortalama orman kaybı oranı yavaşladı. Fakat yukarıdaki harita bize gösteriyor ki, 1975'te tamamen ormanlarla kaplı olan görüntüye dönmek pek de mümkün olmayacak.

 

Kaynak: http://earthsky.org/earth/view-from-space-amazon-deforestation-1975-vs-2012

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle