Almanya, plastik atıkları azaltmak için 5 maddelik bir plan açıkladı


Daha az plastikle paketlenmiş ürünler, daha çok geri dönüşüm, plastik pipet, çatal bıçak ve tüm bunlardan uzaklaşmak: Almanya Çevre Bakanlığı, ülkeyi “kullan-at toplumu” olmaktan uzaklaştırmak için bir plan hazırladı.

Planda, fazla plastik ürünlerin ve ambalajın azaltılması, ambalaj ve diğer ürünlerin çevre dostu olması, daha fazla geri dönüştürülebilir malzeme kullanılması ve biyo-atıktaki plastik miktarının azaltılması yer alıyor.

Çevre Bakanlığı ayrıca deniz kirliliğini azaltmak ve daha sürdürülebilir plastik kullanımı oluşturmak için daha fazla uluslararası taahhüt çağrısında bulundu.

Schulze yaptığı açıklamada, “Tüketici ve kullan-at toplum olarak çok fazla plastik üretiyoruz. Bu tedbirlerle, plastik kullanımındaki trendi tersine çeviriyoruz.” dedi.

Kısaca beş nokta planı

Plastiği önemli ölçüde azaltacak beş öneri şu şekilde:

  1. Gereksiz ürün ve ambalajlardan kaçınmak: Schule bir muz örneği vererek şu açıklamayı yaptı: “Tıpkı bir muz derisi gibi, kendisi parçalanabilen, biyolojik olarak ayrışabilen ambalajlar gelecek için yeterli olacaktır.”
  2. Ambalaj ve diğer ürünleri daha çevre dostu yapmak: Şirketler, yeni lisanslama kuralları ile, daha düşük ücrete tabi daha çok çevre dostu ambalajlara teşvik edilecekler.
  3. Daha fazla geri dönüşüm ve geri dönüşüm istasyonları: Hükümet, 2022’ye kadar plastik geri dönüşüm hedeflerini toplam atıkların %36’sından %63’e çıkarmayı amaçlıyor.
  4. Plastiklerin organik atıklara dönüşmesini önleme: Almanya’da yıllar boyunca yaygın bir uygulama olan çöplerin geri dönüşümünde, insanları daha fazla özen göstermeye teşvik edilecekler. Ve bu uygulama ile gübre kalitesi de arttırılmış olacak.
  5. Denizlerdeki atıkları azaltmaya yönelik uluslararası çabalara destek verme: Artan yardım ve bağışlar ile, özellikle denizlerdeki plastik atıkların yüzde 90’ını oluşturduğu düşünülen 10 nehrin temizlenmesi öngörülüyor.

 

Kaynak: dw.com

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Mandroid

    Bence sadece plastik ürünler için değil, buna tüm üretim alanlarında ki “kullan-at” sisteminin de çöpe atılması gerek. Mesela günümüzde üretilen elektronik ürünlerin çoğu “kullan-at”, lüks tüketim maddelerin de bir ambalaj sistemi var ki acayip, matruşka bebekler gibi sarıp sarmalamışlar, ürünü sattıran içinde ki değil ambalajı. Gerçi plastik çatal-bıçak ürünü yasaklasanız bu sefer de su tüketimi çoğalacak ya, neyse.

+ Yorum yap