“Akşamdan kalmalık” için bir çare aranıyor


Alkol dehidrojenaz ve aldehit dehidrojenaz aktiviteleri değiştirilince akşamdan kalmalık durumu iyileştirilebilir mi?

Çin'den bir bilim adamı ekibi, alkollü içeceklerin tüketilmesinden sonra ne içerseniz vücudunuzdaki alkolün etkisini değiştireceğini ortaya koydu. Birkaç içecek üzerinde test yapıldıktan sonra, karbonatlı “Sprite” isimli içecek alkol ile ilgili belirtileri kısmen ortadan kaldıracak bir çözüm olarak tespit edildi.

Aşırı miktarda alkollü içki tüketilmesinin etkileri iyi bilinmektedir. Kısa süre zarfında, alkol sarhoşluk etkisi ve ardından “akşamdan kalmalık” durumuna yol açmakta iken düzenli olarak tavsiye edilen miktarın üstünde kullanıldığında karaciğer hastalığı, kalp hastalığı, felç ve kansere neden olabilmektedir.

Alkolün olumsuz etkilerinin etanolden değil, ilk metabiliti olan asetaldehitten kaynaklandığı düşünülmektedir. Etanol alkol dehidrojenaz (ADH) denen bir enzimle asetaldehide dönüşür ve aldehit dehidrojenaz (ALDH) enzimiyle asetat molekülüne kadar gider. Asetaldehitten farklı olarak, asetat tehlikesizdir ve alkol tüketiminin bazı pozitif sağlık kazanımlarından bile sorumlu görülmektedir. Bu sebeple alkolle ilgili zararların giderilmesi, asetaldehitin vücutta bulunma hızını en düşük seviyeye indirmekte yatmaktadır.

Hua-Bin Li ve Guangzhou'daki Sun Yat-Sen Üniversitesi'nden arkadaşları ADH ve ALDH aktivitelerini artıran maddelerin, vücudun asetaldehite maruz kalacağı süreyi ciddi ölçüde değiştirebieceği fikrini ortaya sundu. Sistematik olarak bir seri yaygın karbonatlı içecekleri ve bitki çaylarını deneyen ekip, bu maddelerin ADH ve ALDH aktiflik ölçümlerini yaptı.

Test edilen içeceklerin bir kısmı, örneğin Huo ma ren olarak bilinen bir bitkisel infüzyonun, ADH'nin aktivitesini artırarak etanolün zehirli asetaldehide dönüşme hızını artırdığı, ve aynı zamanda ALDH'nin etkisini düşürdüğü bulundu, bu da asetaldehidin metabolize olmasını yavaşlatıyor. Alkol aldıktan sonra bu içeceklerin tüketilmesi asetaldehide maruz kalmayı artırabilir ve alkolün olumsuz etkilerini yaşatabilir.

Buna karşılık, bazı içecekler ALDH aktivitesini ciddi ölçüde artırıyor, ve bu şekilde asetaldehidin hızlıca yıkılarak, alkol alımındaki olumsuz etkiler giderilebiliyor. Bu içecekler arasında Xue bi, İngilizce'de “Sprite” olarak bilinen karbonatlı bir içecek.

Edzard Ernst, Birleşik Krallık'ta bulunan Exeter Üniversitesi'nde öncü bir tıp bilimi uzmanıdır ve bu çalışmayı ilginç olarak yorumlamıştır. “Bu sonuçlar, bitkisel ve diğer ürünlerin hem zarar verici, hem de sağlığımıza yardımcı olan farmakolojik aktivitelere sahip olabileceğine dair güzel bir uyarı niteliği taşıyor” diyen Ernst, dikkatli olunması gerektiğini ve sonuçların tam olarak kabul edilmeden önce başka kişiler tarafından da tekrarlanmasını savunuyor.

Li ve ekibi in vitro buluşlarınının in vivo ortama çevrilip çevrilmeyeceğini inceliyor.

Kaynaklar

S Li et al, Food Funct., 2013, DOI: 10.1039/c3fo60282f

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/10/alcohol-hangover-cure

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle