Akıllı telefonları şarj eden bank


Fırınlardan boks eldivenlerine kadar eşyaların akıllı telefon dostu olarak üretilmesi eğilimi devam ediyor. Bu eğilime Boston’daki sokak bankları da katıldı. Bu banklar telefonunuzu güneşten gelen enerjiyle şarj ediyorlar.

Bölgeye yakın parklarda gezinenler taşınabilir cihazlarını çoktan güneş enerjili banklarda şarj etmeye başladılar bile. Bu arada akıllı kent mobilyaları şirketi Soofa, Massachusetts’deki Boston ve Cambridge parklarında kendi güneş enerjili banklarının sayısını artırıyor. Şirketin hedefi banklarını insanların gün içinde buluştukları ve cihazlarını şarj ettikleri bir yere dönüştürmek.

“Günümüzde yenilenebilir enerji teknolojilerini yakınımızda göremiyoruz. Çünkü bu teknolojiler insanların uzağına yerleştiriliyor, ya çatıda ya da göremeyeceğiniz bir yerdeler,” diyor şirketin kurucularından Sandra Richter. “Yenilenebilir enerjiyi gözünüzün önüne koyarak insanlara bunun faydaları hakkında daha belirgin bir bakış açısı kazandırmak istedik.”

Boston’daki çeşitli yerlere şimdiden altı tane bank yerleştirildi, önümüzdeki haftalarda buna dört tanesi daha eklenecek. Şirketin elinde kuruluma hazır yüz tane güneş enerjili bank bulunuyor ve talebe göre daha fazla üretim de yapacaklar.

“Yatırımcıların yeni bir ürünü desteklemelerini sağlamak zordur. Buna karşın şimdiden şirket yerleşkelerinden, eğitim merkezlerinden, perakendecilerden ve Tel Aviv’den İtalya, Almanya ve Hong Kong’a kadar pek çok şehirden sipariş aldık. Bu nedenle şu anda işimizi bu isteklere uygun hale getirmeye çalışıyoruz,” diyor Richter.

Şehir bankları çeşitli fiyatlara sahipler, bazı durumlarda şehir parkları dökme demir banklara 10 000 $ harcıyorlar, bazı durumlarda ise daha ucuz banklar tercih ediliyor. Fiyat konusu hakkında Richter şu yorumu yapıyor, “Akıllı banklar, içine eklenen elektronik parçalar nedeniyle, yüksek fiyatlı olacaklar, ama bu ürünün benimsenmesini sağlamak için uygun fiyatlı olmasını istiyoruz.”

Bu tasarım bu yılın başlarında başlı başına bir iş haline dönüştü ve daha sonrasında Amerikan iletişim şirketi Verizon ve Cisco ile ortaklık kurdu. Tüm bunlara karşın kent sokaklarında mobil cihaz şarjı yeni bir şey değil. Örneğin Amsterdam’daki Central Park’ta bunun için şarj istasyonları var. Ancak Richter’in de söylediği gibi, “oturabilmek varken neden ayakta durasınız ki?”

“Genç tasarımcıların teknoloji ve tasarımı şehir ortamına getirmek için çalışmaları oldukça sevindirici,” diye ekliyor. “Bunlar gerçekleşirken sokaklarda bulunan diğer sabit eşyaların akıllı şehir tasarımı içinde kullanılmasını sağlayacak fikirleri de geliştiriyoruz.”

Kaynak: http://mashable.com/2014/07/13/solar-powered-smart-bench-soofa/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle