Akıllı telefonlar bomba sensörüne dönüşüyor


Terahertz Imaging

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar terahertz (Thz) adı verilen yüksek frekanslı dalgaları üreterek bunları ışıma yoluyla yayabilen düşük maliyetli ve küçük boyutlara sahip bir mikroçip geliştirdiler. Araştırmacılar ayrıca bu terahertz dalgalarının elektromanyetik spektrumda çok da kullanılmayan bir bölgede -mikrodalga ile kızılötesi ışıma arasında- bulunduklarını ve bu yüzden X ışınlarının iyonlaştırıcı etkisi olmadan objelerin içinden geçebildiklerini belirttiler.

Bu yeni mikroçiplerin taşınabilir aygıtlarla birleştirildiklerinde geliştirilecek bir çok alternatif uygulamada kullanılabileceği düşünülüyor. Ulusal güvenlik, kablosuz haberleşme, sağlık hizmetleri, sanal gerçeklik ve hatta non-invazif kanser teşhisi bunlardan sadece birkaçı. Araştırmacılardan Ali Hajimiri yaptığı açıklamada akıllı telefonlarımızda ve tablet bilgisayarlarımızda bulunan mikroçiplerin üretildiği düşük maliyetli entegre devre teknolojisini kullanarak ürettikleri bu yeni silikon mikroçipin diğerlerinden 300 kat daha hızlı çalıştığını ve bu sayede çok amaçlı yeni bir sensör nesli oluşturabileceklerini belirtiyor.

Terahertz MicrochipHajimiri ve doktora öğrencisi Kaushik Sengupta yaptıkları bu çalışmayı "IEEE Journal of Solid-State Circuitsdergisinin Aralık sayısında yayınladılar. Terahertz frekans aralığının (0.3 ve 3 Thz arası) tarama ve görüntüleme sistemleri üzerindeki potansiyeli uzun süredir birçok araştırmacı tarafından konuşuluyordu. Ayrıca bu aralıktaki elektromanyetik dalgaların paketlenen malzemelerin içlerine rahatlıkla girerek yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayabileceği hatta ilaçların, biyolojik silahların ve patlayıcıların kimyasal kalıntılarını görüntüleyebileceği biliniyordu. Fakat şimdiye kadar stabil olarak çalışan terahertz sistemleri kurmak için hem geniş bir alana ve düşük sıcaklığa ihtiyaç duyuluyordu hem de yüksek maliyetler söz konusuydu. Bu teknolojinin geliştirilmesi ve pratik hayatta kullanılması için mutlaka kompakt ve düşük maliyetli yeni bir teknoloji gerekiyordu. Hajimiri ve Sengupta tüm bu olumsuzlukları aşarak sadece parmak ucu büyüklüğünde olmasına rağmen terahertz frekansında stabil olarak çalışabilen mikroçipleri üretebilmek için tamamlayıcı metal-oksit yarı iletken (CMOS) teknolojisinden faydalandılar.

Bu teknoloji bildiğiniz üzere her gün kullandığımız bir çok elektronik aygıtta bulunuyor. Bu yeni mikroçip  terahertz frekansındaki sinyalleri şu anda kullanılan teknolojilerden neredeyse bin kat daha güçlü olarak gönderiyor ve dinamik olarak programlanarak bu sinyalleri belirli bir nokta üzerinde yoğunlaştırabiliyor. Bu teknolojiyi kullanan bir tarayıcı ile plastik içerisine gizlenmiş küçük bir jilet ya da bir tavuğun derisindeki yağ oranı açıkça görüntülenebiliyor. Son gelen bilgilere göre IBM bu mikroçipin seri üretimi için harekete geçmiş durumda.

 

Kaynak: Caltech

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle