Akıllı kavşaklarla daha güvenli ve tasarruflu sürüş


Robot otomobiller çağı yaklaşırken, mühendisler bu araçların kavşaklardan hızlı ve güvenli geçebilmeleri için bir robot trafik polisi tasarladı.

Akıllı kavşaklarla insan hatası en aza indirgenecek ve günümüz kavşaklarından çok daha güvenli olacak. Ayrıca akıllı kavşaklar sayesinde her araç ortalama olarak 35 saniyelik kırmızı ışık bekleme süresinden de tasarruf etmiş olacak.

Virginia Tech mühendisi Profesör Hesham Rakha ve doktora öğrencisi Ismail Zohdy'ye göre yakın gelecek herkes robotik araçları kullanıyor olacak. Zohdy'ye göre: "Aracınızı artık siz kullanmayacaksınız, aracınız tarafından sadece taşınacaksınız"

Rakha'ya göre robotik otomobillerin geleceği, insanların düşündüğünden çok daha yakın zamanda olacak. Hatta şu an hem Google'ın hem de Stanford Üniversitesi'nin geliştirdiği sürücüsüz otomobiller iyi birer örnek olarak önümüzde.
  
Diğer araştırmacıların yazmış olduğu bilgisayar programları, sürücüsüz otomobillerin kavşaklarda nasıl hareket edeceğini simüle ediyor. Programlar, farklı araçlar ve özelliklerine göre çok sayıda farklı kombinasyonu hesaplıyor.

Rakha ve Zohdy'nin fütüristik kavşak tasarımına göre, araçlar kavşağa yaklaşırken konum ve hız gibi verilerini merkezi bir kontrol birimine aktaracak. Bu sırada kontrol birimi hava durumu verisi, araçların hız limitleri ve kavşakta kaç şerit olduğu gibi verileri alacak. Bir araç yeteri kadar yaklaştığında, kontrol birimi o aracın güvenli şekilde nasıl doğrudan geçiş yapabileceğini hesaplayacak.

Bu tasarımın en farklı yaratan yanı ise, sürücülü otomobillerdeki kadar bir bekleme süresi yaşanmayacak olması. Akıllı kavşaklar, geleneksel standart süreli kavşak kontrolüne göre daha güvenli ve süreden tasarruf sağlayan bir sürüş sağlayacak. Bu sadece süreden kazanım değil, dur-kalk manevralarının azalması ile yakıt tüketiminde de tasarruf sağlayacak.

 

Kaynak: http://www.technewsdaily.com/15791-intersection-controls-self-driving-cars.html
 
 

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 1
    teoman

    gördüğüm kadarıyla kavşaklarda dönüşlerde yavaşlama olmayacak bu ise araç içindeki yolcular için çok sarsıntı demek. sabit hızlı aracın koordinasyonunu hesaplamak kolaydır. ama araç hızı değişken olduğunda iş çok farklılaşacaktır.

+ Yorum yap