“AirPod” havayla çalışan şehir aracı


Hindistan’daki araba üreticisi Tata Motors  “AIRPOD” isimli hava ile çalışan, şehir aracını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Üç kişilik olan taşıma aracı, sıkıştırılmış hidrojen gibi geleneksel alternatif yakıtların ya da karbon-neutral olan doğal gaz yerine sıfır salınımlı bir yolculuk için sıkıştırılmış havayı kullanıyor. MDI tarafından geliştirilen özel motor, 175 litrelik tankta bulunan hava basıncını kullanarak çalışıyor. Tank ya dıştan kullanılan bir pompayla ya da sürüş esnasında bir elektrikli motorla yeniden doldurulabiliyor. Bunun yanı sıra, hidrolik sistemlere benzer bir şekilde fren sistemiyle de enerji elde edilebiliyor.

Araç maksimum hız olarak 70 km hız yapabiliyor; buna küçük ve her yere sığabilen yapısını da katarsak, şehrin içinde kalabalık metropolitan yerlerde yolculuk yapmak için diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Araç, dolu bir tankla 200 kilometreye kadar çıkabilen bir yol mesafesine sahip. Tankı yeniden doldurmak size yalnızca iki dakikaya ve 1 euro kadar bir paraya mal oluyor. Aracın satış fiyatının ise sadece 7,000 € civarı olacağı söyleniyor.

2007’den beri Tata firmasıyla uzlaşmaya varan MDI, bu teknolojiyle yıllardır uğraşıyordu. Araç şu an itibariyle ikinci aşama testinde ve yakın bir tarihte ticari olarak piyasada olması bekleniyor.

Tarihte sıkıştırılmış hava teknolojisi bugüne kadar daha önce birçok yerde kullanılmıştı. Bunların en önemli örneği, 19. yüzyılın sonlarından beri Fransa’da kullanılan tramvaylar. Ticari açıdan bugüne kadar bu teknolojinin başarıya ulaşamadığı bir gerçek ama ucuz fiyat ve yakıt maliyetinin yanında vaad ettiği sıfır emisyonla, firmanın önünde bunu başaramaması için hiçbir sebep yok.

 

Kaynaklar:

http://www.designboom.com/weblog/cat/16/view/23041/tata-motors-airpod-air-powered-urban-commuter-vehicle.html
http://www.theverge.com/2012/8/13/3235980/tata-airpod-air-powered-car

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap