Ağır metal soluyan bakteriler


Yapılan yeni bir araştırma Yosemite Doğal Parkı yakınlarında bir mesafede derin çamura gömülü bulunan bakteri kolonilerinin hayatta kalmak için toksik metal soluduğunu gösterdi. Kaliforniya'da bulunan Georgia Üniversitesi’nden araştırmacılar, Mono Gölü yakınlarındaki alanda keşfettikleri bu bakterilerin endüstri için kullanışlı bir araç olabileceğini ve çevre projelerinde kullanılabileceğini belirttiler.

Buradaki bakteriler arsenik gibi insanlar için son derece zararlı olan elementleri kullanıyor, hayatta kalmak için ise oksijenin yerine tuz ve soda bazlı, sıcak çamurda gömülü bulunan bir alana ihtiyaç duyuyorlar.

Mikrobiyoloji alanında doktor adayı olan Chris Abin, Environmental Science & Technology  adlı dergide yayınlanan makalesinde şöyle diyor; "tıpkı insanların oksijene duyduğu ihtiyaç gibi bu bakterilerin de yaşamak için özellikle arsenik gibi zehirli elementlere ihtiyacı var. Fakat bu bakteriler arseniği diğer elementlerle bağlı şekilde kullanıyor. Bizim düşüncemize göre buradaki doğal kabiliyetler sayesinde kullanışlı ürünler yapmak mümkün olabilir".

Gümüş rengi metalden meydana gelen antimon, yaygın olarak pek çok endüstri tarafından (plastik, lastik sertleştirmede, alevlenmeyi geciktiricilerde ve bir sürü güneş pili ve LED içeren elektronik bileşenlerin yapımında) kullanılıyor. Bu tür ürünler yapılırken antimon, antimon trioksite çevriliyor. Yeni bulunan bu bakterinin ise antimon trioksiti saf bir şekilde üretme yeteneğine sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

Geleneksel yöntemlerle antimonu antimon trioksit formuna çevirmek oldukça maliyetli ve zaman alan bir işti. Aynı zamanda meydana getirilirken oluşan yan ürünlerin oldukça zararlı olduğu biliniyordu. Fakat UGA araştırmacıları tarafından keşfedilen bakteri, bu kimyasalı solunumu sonucu doğal olarak oluşturuyor.

James Hollibaugh, bu bakterilerden üretilen antimon trioksit kristalinin kimyasal metotlarla üretilenden daha üstün nitelikli olduğunu savunuyor. Ticari olarak üretime uygunluğu test edilen bu kristalin %99 oranında saf ve süper kalitede olduğu tespit edildi.

Hollibaugh ve Abin’e göre endüstri için uygun bir teknikle basit arazi tanklarında büyük bakteri kültürleri beslenebilir. Oksitlenmiş antimonların bakterilerce yenmesiyle antimonun doğal formu olan antimon trioksitler ortamda birikir. Antimon trioksit kristalleri toplandıktan sonra üreticiler işlemin devamını sağlamak için daha fazla oksitlenmiş antimon ile bakterileri beslemeye ihtiyaç duyar.

Fakat yararsız bakteriler antimonun arıtımını kısıtlıyor. Bu bakterilerin sahip olduğu farklı enzimlerden biri diğer tehlikeli enzimlerin kullanımına izin veriyor. Bunun sonucunda oluşan sudaki kirlilik mayınların ya da rafinelerin yanında birikiyor ve hayvanlar ve insanları ciddi şekilde tehdit ediyor.

Daha önce yapılan testler bakterinin atık sulardaki kirliliğin giderilmesinde ve ekosistemlerin korunmasında kullanılabileceğini göstermişti. Hollibaugh konuyla ilgili olarak bakterilerin suyun kolayca temizlenmesinde kullanılabileceği gibi sudaki değerli elementlerin geri dönüşümünü sağlamada da etkili olabileceğini belirtti.

Abin ve Hollibaugh, bakterilerle iş birliği içinde hazırlanacak bu uygulamalardan herhangi birini harekete geçirmeden önce daha fazla araştırma yapılması konusunda uyardılar. UGA şu anda bakterinin farklı çevre ve koşullarda çeşitli metallere maruz kaldığında verdiği tepkileri test etmeye devam ediyor.

Kaynak: sciencedaily.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle