Ağaçbilim okulu başlıyor!


Ankara’da yaşayanlar ve ağaçlara ilgi duyanlar, müjde! Şehirde dolaşırken, ormanda gezintiye çıktığınızda gördüğünüz ağaçları tanımak, tanımlamak ister misiniz? O halde, Kırsal Çevre Derneği tarafından düzenlenen Dendroloji (Ağaçbilim) Okulu tam size göre. Her sene 100 civarında katılımcıyla gerçekleşen bu etkinlik dernek tarafından 1992’den bu yana düzenleniyor. Katılım ücretsiz olup, ekoloji, ağaçları tanıma, Türkiye’deki ormanlar ve sorunları konularının yer aldığı teorik ve uygulamalı seminerlere katılmanız mümkün. Bu yıl, 4-11-18-25 Mayıs ve 1 Haziran 2013 Cumartesi günleri saat 10.00-14.00 arasında salonda kuramsal eğitim verilecek ve saat 15.00-18.00 arasında ise belirlenen parklarda uygulamalar yapılacak.

Kırsal Çevre Derneği, başta ormansızlaşma olmak üzere kırsal çevre sorunlarının belirlenmesine ve çözümlenmesine yönelik önerilerin geliştirilmesine; bu öneriler doğrultusunda kamuoyu oluşturulmasına katkıda bulunabilecek araştırma ve eğitim çalışmaları ile yayınlar yapıyor. Türkiye’de hızla azalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bazı bitki türlerinin korunması çalışmasını yürütüyor, ‘Çok Amaçlı Enerji Ormanları’ oluşturmak için köylüler, mühendisler, gönüllü çevre ve doğa korumacılar ve fakültelerle işbirliği yapıyor.

Bu yıl Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde gerçekleştirilecek olan Dendroloji (Ağaçbilim) Okuluna ise ağaçlara ve ormanlara ilgi duyan ve gönül veren her yaştan, her öğrenim düzeyinden yurttaşı bekliyorlar.

Bir ağacı gördüğünüzde ne olduğunu bilmek istiyorsanız, siz de kirsalcevreormancilik@yahoo.com adresine yazarak okula kaydınızı yaptırabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz kirsalcevre.org.tr adresine göz atabilirsiniz.

Doğayla kalın.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle