ABD’nin enerji altyapısı interaktif haritası


Yaşadığınız ülkedeki enerji altyapısını hayal etmek tahmin edeceğiniz gibi zordur. Tam olarak nerede hangi kömür madeni ya da elektrik santrali olduğunu ülke çapında bilmek zordur. İşte bir istatistiki çalışma ile ABD Enerji Bilgi Yönetim Dairesi birçok veriyi birleştirerek (farklı tipteki santraller, elektrik hatları, doğal gaz boruları, rafineriler, depolama tesisleri ve dahası) hepsini interaktif arayüz ile birlikte bir harita olarak halka sundu. Haritada şehirlere yakınlaşabiliyor ve her bölgenin farklı güç santrallerini görebiliyorsunuz.

Haritanın ayrıca gerçek zamanlı fırtına hareketliliği ve riskleri ile ilgili bilgi bölümü de bulunuyor. Tüm bu verileri halka açık hale getirmenin temelinde hortum sezonunun başlamasıyla birlikte enerji analistlerinin ve tesis görevlilerinin olası fırtına etkilerini anlamalarını sağlamak yatıyor. Göz gezdirecek olursanız ABD’nin enerji alt yapısı hakkında ilginç bilgilere sahip olabilirsiniz.

İşte ABD’ye sağladığı yüzdelik oranlarıyla birkaç enerji kaynağı:

Fosil yakıtları halen zirvede (Kömür %37; Doğal Gaz %30; Petrol 1%)

Son yıllarda yapılan uygulamalarla birlikte yenilenebilir enerji üretim kapasitesi artışa uğradı; ancak bu değişimi harita üzerinde görmek zor, bir şey kesin o da: kömür (siyah), doğal gaz (açık mavi) ve petrol kullanan (açık kahverengi)  güç santrallerinin halen en çok sahip olunan elektrik üretim formları olduğu. Kömür fabrikaları, bir zamanlar Batı Virginia, Pensilvanya ve Kentucky olmasına rağmen, bu günlerde  Mississippi’nin doğusunda yer alıyor, büyük kömür payının kaynağı Wyoming'deki Powder River Basin bölgesi olsa bile. Yağ ve doğal gaz fabrikaları ise ülkenin nüfus merkezlerine göre eşit dağılmış durumda.

Nükleer Santraller (19%)

1997'den beri hiçbir yeni nükleer reaktör kurulmasa da, ulusal çapta çoğunluğu büyük nüfus merkezlerine yakın olmak üzere faaliyette olan 65 nükleer santral bulunmakta. 16 milyondan fazla insan bugün, bu fabrikalardan birinin 30 km çevresinde yaşıyor, bu Japon görevlilerin 2011 Fukushima felaketinden sonra tahliye ettikleri mesafe. Bu olası tehlikeye rağmen, halen nükleer santraller var olan fosil yakıt kullanılmadan sahip olunabilecek en yüksek elektrik enerjisini sunuyor ve bu da ülke genelindeki karbon salınımını azaltıyor.

Hidroelektrik önem arz ediyor (%7)

Hidroelektrik geniş çaplı uygulamaya konulan ilk elektrik teknolojisiydi- Niagara Şelalesi'ne yerleştirilen güç istasyonu 1881'den bu yana elektrik sağlamaya devam ediyor.- ve  halen diğer geridönüşüm seçeneklerinin önünde geliyor. Hidroelektrik santralleri büyük oranda üç alanda toplanmış: New England bölgesinde, Orta Amerika'nın Güneyinde ve Batıda.

Rüzgâr kullanımı artışta (%3.46)

2008'den 2012'ye kadar inşa edilen tüm elektrik kapasitelerinin %36,5’ini rüzgar karşılıyor, bu gösteriyor ki:  Ülke çapında yeterli rüzgar hızının bulunduğu birçok bölgede artık türbinler bulunuyor. Türbinler öncelikli olarak ise Orta Batı'da güçlü rüzgârların kararlı şekilde yıl boyunca otlaklarda yerini kaybetmediğinden yerini almış durumda. Toplamda 39 eyalette büyük çaplı rüzgâr projesi kurulmuş durumda. Yukarıdaki haritada türbinler (gri) olarak gösterilmiş ve gerçek zamanlı rüzgârların güçleri renklerle tasvir edilmiş. Yeşil ok en yavaş, turuncu orta ve kırmızı en şiddetli rüzgârları gösteriyor.

Güneş sistemleri yavaş (%0.11)

Rüzgâr ile birlikte bir diğer ana yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi, kısmen daha pahalı olması sebebiyle dikkat çekici bir şekilde yavaş büyüyor. Buna rağmen halen bazı büyük projeler inşa edildi, buna küresel olarak en yüksek fotovoltaik enerji üretimine sahip Arizona'daki, Agua Cliente Güneş Projesi ve Kaliforniya’nın Mojave Çölündeki Güneş Enerjisi Üretim Sistemi olarak dünyanın en büyük güneş termal enerji projesi de dahil.

Tonlarca doğal gaz boru hattı

Bu zamana kadar ülke çapında ne kadar çok doğal gaz boru hattı döşendiğini anlatabilmek çok zor. Olaya bir bakış açısı kazandırabilmek için söyleyebileceğimiz şu ki eyaletler arası otobanların toplam uzunluğu 75.638 km olmasına rağmen bu rakam boru hattı için 490.848 km'nin üzerine çıkıyor.

Stratejik Petrol Rezerv noktası

Haberlerde konusu açıldığında, Stratejik Petrol Rezervi noktası genel olarak soyut tartışılıyor ve petrol kaynaklarında bir problem gerçekleşirse bir acil durum kaynağıymış gibi görülüyor. Bunun sonucunda insanlar onun abartılmış varsayımsal bir olgu olduğunu düşünmüş. Doğru değil: Bu kaynaktan elde edilen 700 milyon varil petrol  Lousiana ve Texas'ta bir çok refinerinin yakınında dört ana nokta da tutuluyor.

Tabii ki haritadan çıkarılabilecek daha bir çok bilgi var. 20'den fazla seçenekle birlikte farklı verilere ulaşıyorsunuz. İstediğiniz takdirde ziyaret edip haritayı siz de keşfedebilirsiniz.

Dileriz ülkemizde de böylesi bir veritabanı oluşturulur ve enerji sektöründe ülke çapındaki yatırımları daha net görübiliriz.

 

Kaynak: blogs.smithsonianmag.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle