7’ye bölünebilme bir grafik boyunca yürümektir


Herhangi bir sayıyı 7’ye nasıl bölmeyi tercih edersiniz? Hesap makinesiyle mi? Kağıt ve kalem kullanarak mı? Yoksa işlemi aklınızda mı gerçekleştirirsiniz?

Size tanıtacağım yöntem ile hesap makinesine gerek kalmadan istediğiniz sayıyı 7’ye kolaylıkla bölebileceksiniz. Hem de sayı kaç basamaklı olursa olsun.

Bu basit yöntem başlıkta da ifade ettiğim üzere bir grafik boyunca yürümekten ibaret. Nasıl mı? İşte grafiğin kullanımı:

Bir sayının 7 ile bölümünden kalanı bulmak için 0 düğümünden başlamalısınız. Her basamak için siyah okları izleyerek basamağın değeri kadar ilerlemeye başlayın(0 ise olduğunuz yerde durun). Bir basamaktan diğerine atlarken de bir tane beyaz ok boyunca ilerleyin.

Örneğin sayımız 325 olsun. 0 düğümünden başlayın ve 3 tane siyah ok boyunca yürüyün(düğüm 3’e geleceksiniz). Daha sonra basamak değiştirdiğiniz için bir beyaz ok kadar yürüyün(düğüm 2’ye gelin). Şimdi onlar basamağımızdaki sayı 2 olduğu için 2 tane siyah ok boyunca yürüyün(düğüm 4’e geldiniz). Arkasından bir beyaz ok(düğüm 5’e gelin) ve son olarak da 5 siyah ok boyunca yürüyün. Son geldiğiniz düğüm 3 numaralı düğüm olduğu için, diyebilirsiniz ki, 325’in 7 ile bölümünden kalan “3” olacaktır.

Acaba 8985976857394859 sayısını 7’ye bölersek kaç kalır? Haydi hesaplamaya…

Kaynak: http://blog.tanyakhovanova.com/?p=262

 

3 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 1
    erdem

    cok güzel fakat hata var . 14 ile grafiği denediğimizde yanlış cıkıyor .siz de eneyin kalan sıfır olması grekirken 6 oluyor ben söyle düsündüm 4 un üzerindeki beyaz ok 6 ya giderse sorun cözülür gib fakat daha fazla denemek gerekir benim denediğim sayılarda bir problem cıkmadı

+ Yorum yap