3D baskılı alçı ile sakatlıkların iyileşmesi daha kolay


Fiberglas alçılar yakında geçmişin hatıraları haline gelecek.

Scott Summit, kolundaki bir ligamanı yırttığı zaman, pazısından yumruğuna kadar yapılan bir fiberglas alçıya altı ay mahkum olmaktan daha iyi bir yol olduğunu biliyordu. 3D Systems’in (bir 3D devi) fonksiyonel tasarım baş müdürü ve Bespoke (protez ve bağlama askıları üreten bir firma) firmasının kurucusu olarak, Summit daha iyi bir yol bulmak için teknolojiye yöneldi.

“3D baskının heyecan verici yanı, tek bir gelişimle oluşan hiç bir alan olmaması” diyor. “İnternet’in 97 yılında çıkması gibi, 3D baskı da her alanda patlama yapıyor: uçuş endüstrisi, güzel sanatlar, dişçilik, moda – adını siz koyun. Şirketler, bunun rekabetçi avantajın gizli sırrı olduğunun farkına varmış bile. Sağlıkla ilgili olarak, kesinlikle güzel bir uygulama, çünkü insan ihtiyaçları kişiye özel olma eğilimi gösteriyor. Vücut biçimlerimizden ötürü, ‘bir boy herkese uyar’ yaklaşımı yok”.

Summit iş ortağı olan bir ortopedi cerrahı ile çalışarak bileğini sağlam tutan ve iyileşme sürecini daha etkin hale getiren 3D baskılı bir alçı geliştirdi. Geleneksel alçıların çok sayıda dezavantajı var: Kolunuzu temiz tutmanız mümkün değil, duş almak bir çile, çünkü alçının ıslanmaması gerekiyor, ve cildinizin nefes almasına izin yok.

İleri teknik bilgisi olan bir tasarımcı ekibi ile beraber çalışarak, Summit kolunun 3D yöntemiyle taranmış görüntüsünü elde etti, bundan 3D model oluşturdu ve kesin bazı gereksinimlere uyması amacıyla alçıyı üretti.

Araştırma ekibinin bulgularına göre, bileği sabit tutmak için kolda üç sabitleme noktası ve elde de üç sabitleme noktasına ihtiyaç var ve ligaman da cerrahi müdahale sonrasında düzgün bir şekilde iyileşebiliyor.

Ekip, alçıyı kol üzerine öyle bir şekilde yerleştirdiler ki, rahatsızlık hissini önlemek için cilt ve kemik arasında çok doku olmayan bir bölge seçilmedi, ayrıca büyük sinirlerin geçtiği yollardan kaçınıldı, ve son olarak kan akışı engellenmedi.

Elde edilen sonuç oldukça gösterişsiz gibi duruyor. Sadece beş milimetre kalınlığında ve geleneksel alçıların cüssesi karşısında çok küçük duruyor. Summit, “Yapısı gereğince çok kararlı olmayacakmış gibi gözüküyor, ancak fiberglas alçıların çok cüsseli olmasından ötürü bir yanılsama sadece” diyor. “Bu iş hastanın hayat kalitesine karşı doktorun güvenli çalışması için daha çok yapıldı. En iyi yol değil, ancak yapılan iş bu” diyor.

3D baskılı alçı Summit’in normal bir şekilde duş almasına, bileğine doğrudan ısı ve soğuk uygulamasına, ve cildine doğrudan yara azaltıcı krem uygulamasına izin veriyor; bunları normal bir alçı ile yapmak mümkün değil. Bu önlemler şişmeyi azaltıyor ve dolaşımı artırıyor. Summit, geleneksel yöntemlere göre hasarın daha iyi bir şekilde düzeldiğini söylüyor ve doktorundan da onay alıyor. Bunun ötesinde, normal kıyafetler giyebiliyor (çoğu uzun kollu gömlekler alçı üzerine uymuyor) ve hatta tüplü dalışa bile gidiyor.

Bu kaynak yoğun ve kişiye özel bir çözüm olmakla birlikte iyileşmenin geleceği olabilir. Summit bu işin maliyetini açıklamıyor, ancak teknolojiyi benimseyecek doğru şirketle oldukça uygun fiyatlara elde edilebileceğini söylüyor. Öncelikle bağlama askıları için bir şablon tasarlamaları gerekiyor, daha sonra özel hastalara uygulanmak için esneklik sağlanmalı. Her bağlantı askısı bir kişiye uyacak şekilde ayarlandığından, ölçek ekonomisi üretime izin vermiyor. Gerçek para biriktirme hastanın gayreti ve doktorlar ile teknisyenlerin hastalara ayırdığı vaktin azalması ile gelecek. Örneğin, Summit bir alçının kaldırılması ve yeniden uygulanmasının iki saat sürdüğünü hesaplıyor, bu işlem tedavi sırasında tekrarlanıyor. Oysa kendi tasarladığı askı ile işlem saniyeler içinde tamamlanıyor. Bir doktorun gördüğü yüzlerce hasta ile çarpıldığında, bunun bir kazanca dönüştüğünü anlatıyor. Tabii ki, hastanın hayat kalitesi gözle görülür şekilde artıyor.

Summit, şöyle diyor: “Bu fikri sabitleme için yedi yıl önce ortaya attığımızda çok acayip karşılanmıştı”. “Şimdi bunun bir yenilik olduğu kanıtlandı – bu belirgin şekilde daha iyi tıp demek”.

Kaynak: fastcodesign.com

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Hamdi Baydemir

    İlerde, her hastanede bu işin eğitimini almış bir ortopedist, bir yeri alçıya alınması gereken her hasta için dakikalar içinde alçı kalıbını tasarlayıp, bilgileri ‘alçı kalıbı cihazı’na girip, hastaya özel kalıbı hemen üretip hastaya tatbik edebilecektir.

+ Yorum yap