3B Yazıcı ile 24 saatte ev inşaa etmek!


3B Yazıcı, bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya 3 boyutlu olarak taranmış modelleri,  bir çok farklı malzeme kullanarak çok hızlı ve ekstra bir kalıp yada fikstüre ihtiyaç duymadan üreten bir robot. Bu teknoloji, Contour Crafting olarak biliniyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) Endüstri ve Sistem Mühendisliği Profesörü Bekrokh Khoshnevis, 24 saat içinde ev yapabilen mucize bir 3B yazıcı yaptı. Khoshnevis robotunun beton püskürten nozulu sayesinde bilgisayardaki modele uygun evler inşa edilebilir.

Contour Crafting sistemi, bilgisayardaki verilerle belirlenmiş alanlara raylı sistemi sayesinde beton dökme işlemini gerçekleştirebilir. Beton dökme işinden sonra işçilere kalan sadece kapı ve pencereleri takmak.

Contour Crafting sayesinde bina inşaatının maliyeti düşer. Ayrıca hava şartları nedeniyle hasar görmüş evlerin tadilatı da kolaylaşır.

Test aşaması hala devam eden projesi hakkında Khoshnevis, “bu teknolojinin sektördeki işleri azaltmayacak aksine daha çok iş olanağı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Khoshnevis böyle söylüyor olsa da, yakın gelecekte robot ve otomasyon merkezli üretimin yaygınlaşmasıyla insana olan ihtiyacın azalması ve küresel anlamda yoğun bir işsizlik artışının yaşanması olması görünüyor.

Kaynak: impactlab.net
 

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Ali Veli

    Sistem güzel fakat, demir kullanmıyor. En fazla 2 kat yapılır. 1 günde gecekondu üretmek için bulunmaz nimet.

+ Yorum yap