2013 yılının Astronomi Fotoğrafçısı yarışması başlıyor


2013 Yılının Astronomi fotoğrafçısı yarışması başladı ve katılımlar kabul ediliyor. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan yarışmanın sponsorluğunu Greenwich Kraliyet Gözlem Evi ve The Sky at Night dergisi yapıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da evrenin birçok göz alıcı ve etkileyici güzelliklerinin kadrajlara gireceğinden şüphe duyulmuyor; ister milyonlarca ışık yılı uzaktaki uçsuz bucaksız galaksilerin çarpıcı fotoğrafları, isterse eve daha yakın noktalardan çekilmiş gecenin dramatik fotoğrafları, her biri unutulmayacak izler taşıyacaktır.

ROG’de kamu astronomu ve yarışmada jürilik görevi yapan, Dr. Marek Kukula “Her yıl gökyüzü, görülmesi için yeni bir şeyler getirir ve umarım Mart’ın sonunda varması beklenen Kuyruklu yıldız C/2011 PARNSTARRS bu yılki yarışmada bazı unutulmaz fotoğraflara ilham kaynağı olur” diyor. “Daha fazla yetenekli genç fotoğrafçının ve uzay fotoğrafçılığına yeni girmiş kişilerin katılmalarını görmek mükemmel olacak, bu da yıllar sonra yine tek yapmanız gerekenin bir kamerayı elinize almak olduğunu kanıtlayacak”

Yarışmaya katılımların 13 Haziran 2013 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor. Kazananları güzel ödüller bekliyor. Genel birinci  1.500£’lik para ödülünün sahibi olacak. Kategori birincileri 500£. Ayrıca finalistleri de 250£’lik ve en çok yorumu alan katılımcıları da 125£’lik para ödülleri bekliyor. Özel ödülün kazananı ise 350£ kazanıcak ve finalistlere de 125£ verilicek. Bunların yanı sıra tüm kazanan katılımcılar  bir yıllık Sky at Night Dergisi'nin aboneliğini de alacaklar.

“2013 yılının Astronomi Fotoğrafçısı” yarışmasının 4 ana kategorisi:

Dünya ve Uzay: Manzara, insanlar ve diğer Dünya bağlantılı şeylerin yanında bir astronomik objenin bulunduğu (bunlar yıldızlar, Ay ve diğer dünya dışı olaylar olabilir) fotoğraflar.

Bizim Güneş Sistemimiz: Güneşi ve onun ailesindeki gezegenlerini, ayları, asteroitleri ve kuyruklu yıldızları tasvir eden görüntüler.

Derin Uzay: Güneş Sistemi'nin ötesindeki herhangi bir şeyi yakalayan (yıldızlar, bulutsular ve galaksiler gibi) fotoğraflar.

Yılın Genç Astronomi Fotoğrafçısı: 16 yaşının altında, gelişmeye başlamış astronomlar tarafından çekilmiş fotoğraflar.

Ayrıca 3 özel ödül de yarışmacıları bekliyor: “İnsanlar ve Uzay” fotoğrafta insanları öne çıkaran en iyi fotoğrafı ; “En iyi Yeni üye” ödülü, bu hobiye geçen yıl içinde başlamış ve daha önce yarışmaya herhangi bir fotorğafla katılmamış bir amatör astrofotoğrafçı tarafından çekilmiş en iyi fotoğrafa verilecek; ve Robotik Kapsam ödülü, Dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan bilgisayar kontrollü teleskoplarına internet üzerinden erişerek çekilen en iyi fotoğrafa verilecek.

Kazanan fotoğraflar, Greenwich Kraliyet Gözlem Evi'nde 19 Eylül 2013 – 23 Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan yıllık sergide gösterilecek.

Daha fazla bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz. Her katılımcının en fazla 5 fotoğrafla katılabileceği yarışma hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiye kadar gönderilen fotoğrafları da buradan görebilirsiniz.

 

 

Kaynak: http://www.universetoday.com/99524/astronomy-photographer-of-the-year-competition-now-open-for-2013/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle