1975 Kimya Nobel Ödülü sahibi John Cornforth vefat etti


1975 Nobel Kimya Ödülünü diğer araştırmacılar ile beraber paylaşan Sir John Cornforth 96 yaşında hayata veda etti. En iyi bilindiği çalışma, kolesterolün biyosentezi dahil olmak üzere, enzimle katalizlenen tepkimelerin stereokimyası idi. Kimya alanında Nobel ödülü kazanmış tek Avustralya kökenli bilim adamı olarak tarihe geçmiştir.

Cornforth, Avustralya Syndney’de 1917 yılında dünyaya geldi. Çocuklukta geçirmiş olduğu otoskleroz hastalığı nedeniyle 20 yaşında tamamen duyma yetisini kaybetti. Sydney’de kimya eğitimi görürken dersleri dinleyemediği için kitaplardan, makalelerden ve pratik laboratuar çalışmalarından faydalanmak zorunda kaldı.

Mezuniyetten sonra, Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi’nde steroid sentezi üzerine doktora bursu kazandı ve daha sonra eşi, tercümanı ve laboratuar arkadaşı olacak Rita Harradence ile tanıştı. Çift 1939 yılında Birleşik Krallık’a geldi ve İkinci Dünya Savaşı’nda penisilin ilacının saflaştırılmasında görev aldı. Daha sonra Londra’daki Ulusal Tıbbi Araştırma Enstitüsü’ne (NIMR) geçtiler, burada yaptığı çalışmalarla Cornforth 1975 yılında Kimya Nobel Ödülü’nü, 1977’de ise şövalyelik ünvanını kazandı.

Bu sırada Cornforth George Popják ile çalışıyordu ve kolesterolün karbon atomlarına göre 19 halkalı yapısını parçalamak için bir strateji geliştirdiler. Daha sonra radyoaktif izleyiciler kullanarak asetik asit yapıtaşlarının nasıl kolesterol oluşturduğunu buldular. Bu çalışma, Cornforth’a skualen üzerinden mevalonik asitten steroitlerin sentez edilmesi gibi, pek çok enzim tepkimesinin stereokimyasını çalışması için uygun araçları kazandırdı, en sonunda ise, Vladimir Prelog ile Nobel Ödülü’nü paylaştı. Nobel Ödülü’nü kazandıktan sonra, Cornforth Sussex Üniversitesi’nde profesör ünvanını aldı ve emekli olana dek burada çalıştı. Değerli bilim adamının 3 çocuğu bulunmaktadır.

 

Kaynak: http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/12/chemistry-nobel-winner-john-cornforth-dies


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle