18 rotorlu elektrikli helikopter ilk uçuşunu yaptı


Volocopter VC200 pek çok uzaktan kumandalı uçuş gerçekleştirdi ve iki insan taşıyacak şekilde tasarlandı. (Fotoğrafı: E-volo)

Alman yapımı Volocopter VC200 emisyonsuz olmasının yanında sakin ve sessiz bir uçuş sağlamayı amaçlayan bir VTOL hava aracı ve nu yapan Alman mühendislere göre “hoş bir sesi var”.

Son derece ilginç olan Volocopter VC1’den sonra piyasaya sürülmüş olan Volocopter VC2, “Dünya’nın ilk yeşil helikopteri” olarak tanıtılıyor, ancak aynı ünvanı almış başka projeler de mevcut.

18 rotorlu bu multikopter yakın zamanlarda Karlsruhe, Almanya’da bulunan bir alanda bir seri uzaktan kontrollü ve insansız uçuş yaptı.

 “ Son derece sessiz olan uçuşu ile, bu aracın titreşimleri neredeyse hiç hissedilmiyor; yeni yaylı gergi koluna sahip iniş takımları ve son derece sessiz rotor düzlemi ile güven veren bir yapısı var”. Bu sözler E-Volo’nun müdürlerinden Alexander Zosel’in toplamda 20 dakika süren dokuz uçuşunun kısa bir özeti niteliğinde.

Buradan ulaşabileceğiniz galeride görüleceği gibi, son derece “uçuk” VC1 hava aracının 16 rotorlu bir topun üzerinde bir pilota ev sahipliği yaptığı görülüyor.

VC200 ise, iki kişilik bir kokpite sahip ve VTOL (vertical take-off and landing) esasına dayalı insan kontrollü bir hava aracı ve uçan aletlerle ilgili hiçbir geleneksel kategoriye uymuyor.

Bu hava aracı, helikopterlerde sıklıkla kullanılan yanma motorlarından ziyade aküyle çalışan itki sistemine göre çalışan 18 adet sıfır emisyonlu bir motor sistemi ile çalışıyor. Rotorlar için ızgara ve dal yapısı karbon lifinden yapılmış olup ağırlığı düşürmekte yardımcı oluyor.

E-volo, Volocopter VC200’ün yolculara temiz, sorunsuz ve yeşil bir yolculuk vaat ettiğini söylüyor. Taşıt aynı zamanda bir kol ile (joystick) kolayca uçurulabiliyor ve işlem ve bakım masraflarını düşürüyor.

Volocopter: 16 itici ve bir koltuklu hava aracı

VC200 test uçuşlarında yaklaşık 22 metre yüksekliğe ulaştı ve aşağıdaki videoda kaydedildi. Kameranın yerinden dolayı epey gürültü çıktığını farkedeceksiniz.

Şu andaki akü teknolojisi ile 20 dakika kadar uçabiliyor, ancak E-volo bu süreyi bir saat ve daha fazlasına uzatabileceğini umuyor.

E-volo’ya göre, ilave test ve insanlı uçuşlardan sonra, prototip sonraki yıllarda bir seri üretimde kullanılacak; şirket bu hava aracını “Danya’da hava spor teçhizatının en güvenli parçası” olarak niteliyor.

Zosel, “Dünya çapında Volocopter için çok sayıda sipariş aldıklarını” belirtiyor.

Sizin görüşleriniz nedir? Bunu uçurabilir misiniz? Aşağıdaki videoyu inceleyin:

Kaynak: news.cnet.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle