150 yıl sonra gelen editöryal düzeltme


Abraham Lincoln'ün meşhur Gettysburg Konuşması'nı yaptığı Gettysburg mezarlığı'na adının verilişine katılan kalabalıktan bir görüntü.

150 yıl sonra gazetede Gettysburg Konuşması'nı kötüleyen editör yazısı geri çekildi.

Gazetecilik tarihinin en eski düzeltmelerinden biri olabilecek bir haber bekliyor sizi; bir Pennsylvania gazetesinin editör kurulu, Devlet Başkanı Abraham Lincoln'ün Gettysburg Konuşması'na “aptalca sözler” nitelemesini yapan önceki meslektaşlarının sözlerini geri çekti.

Perşembe günü, The Patriot News gazetesinin editörleri, Lincoln'ün en meşhur konuşmasının açılış sözlerini ve biçimini hatırlatarak şöyle bir duyuru yaptı: “Yüz elli yıl önce, bu medya kuruluşunun yöneticileri, okuyucularına son derece hatalı, kendini beğenmişlikle kirlenmiş ve tarihin getirdiği perspektiften yoksun bir beyanatta bulunmuştur ve arşivlerimizde böyle birşeyin cevapsız kalmasına kayıtsız kalamazdık”.

O zamanlarda, Patriot&Union gazetesinin editörleri (günümüzün Harrisburg gazetesinin ataları oluyor) Lincoln'ün “aptalca görüşlerinin” hiç önemli olmadığını düşünüyordu, bu sebeple “üstlerine bir kayıtsızlık örtüsü örtüleceğini ve kimsenin kendilerini hatırlamayacağını veya düşünmeyeceğini” umuyordu.

Ancak bu bir yanılgıydı; tarih aynı şekilde düşünmüyordu.

Gettysburg, Pennsylvania'daki ulusal mezarlığın isminin verilmesini tarihe yazan 19 Nisan 1863 tarihli konuşma, o tarihte çok fazla ilgi görmemiş olabilirse de, Amerika'nın yazılı kurallarında en meşhur parçalardan birisi haline gelmiş, kitabelere yazılmış, okul çocuklarına öğretilmiş ve kültürel kaynaklarda sıklıkla bahsedilmiştir.

“Seksen yedi yıl önce”, Lincoln konuşmasının meşhur açılış bölümünü yazmıştır: “babalarımız bu kıtada yeni bir ülke vücuda getirdi, özgürlüğü tesis etti ve bütün insanların eşit yaratıldığı bir fikre kendini adadı”.

Film yapımcısı Ken Burns, son zamanlarda bütün Amerikalı'ların bahsedilen konuşmayı öğrenmesini ve sesli olarak okumasını istedi, ve bu konuşmayı “dile gelmiş en önemli sözlerden bazıları” olarak tanımladı.

Amerikalı'ların Gettysburg Konuşması'nı seslendirmesine ait görüntülere buradan erişilebilir.

Perşembe günü de, gazete şu satırlarla bir gerçeği geç de olsa duyurmuş oldu:

“Dünya bu kurumun kayıtlarının bizim tarafımızdan düzeltilmesini ne bilecek, ne de hatırlayacaktır – ancak bu bir vicdan meselesi idi ve gereğini yaptık”

Devlet Başkanı Abraham Lincoln'ün 19 Kasım 1863 tarihinde Gettysburg'da yaptığı konuşmayı yorumlayan editör yazısı, bu konuşmanın önemini anlayamamış, zamanlar üstü bir konuşma olduğunu kavrayamamış ve etkisinin asırlar boyu devam edeceğini anlamak basiretini gösterememiştir. Patriot-News bu hatayı üzüntüyle karşılıyor”

 

Kaynak: edition.cnn.com


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle