1. Yapay Zekâ ve Görüntü İşleme Günleri


Yapay zeka, insanlık tarihi boyunca merak edilen, araştırılan, geliştirilmeye çalışılan konulardan biri olmuştur ve olacaktır. Bir canlının zekasını, özellikle en gelişmiş zeka olan insan zekasını taklit etmeye çalışarak, canlıların yaşamında kolaylıklar sağlaması için üzerinde çalışılan bilimdir Yapay Zeka bilimi. Bir çok filme, kitaba konu olmuştur bu bilim. Şu ana kadar yapılan çalışmalar bizlere bu işin çok zor olduğunu göstermektedir. Bu zorluklara rağmen gerçekten insanoğlu güçlü bir Yapay zeka elde edebilecek mi? Bunu başarmak için nasıl bir yol izlemeli? Bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir?

Görüntü İşleme özellikle savunma sanayinde çok önemli olan konulardan bir tanesidir. İnsansız hava araçlarında kilit rol oynamaktadır. Savunma sanayinin yanı sıra “İnsan Sayma, Plaka Tanıma, İnsan Tanıma, İnsanın Yüzünden Cinsiyet ve Yaş Aralığı Tahmini” gibi projeler ile de insan yaşamına girmiştir. Görüntü İşleme her geçen gün ilerlemekte ve kendini farklı projelerin içinde göstermektedir. Peki bu ilerleyiş nereye kadar sürecek? Görüntü İşlemenin geleceği parlak mı? Bu alanda yapılan çalışmalar nelerdir?

Yukarıda sorulan soruların cevaplarını merak ettiğinizi biliyoruz. İşte bu yüzden Ankara Üniversitesi Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Topluluğu sizleri 2-3 Mayıs 2015 tarihlerinde Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda düzenleyecek oldukları 1.Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri (YAZGİG)’ne davet ediyor. Türkiye’de bahsi geçen konularda daha önce böyle büyük çaplı bir etkinlik gerçekleştirilmemiştir. Bu bağlamda Türkiye’de bir ilk olma özelliği gösteren bu organizasyonda kafanızdaki sorulara bulacağınız cevapların yanı sıra bu iki konu hakkında birçok bilgiye de sahip olacaksınız.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle