World in Conflict

Alternatif tarih temalı modern savaş oyunları arasında en ilgi çekicilerinden birisi de World in Conflict. Metal Fırtına ve Nükleer Darbe karışımı olan bir strateji oyunu olan World in Conflict'te olaylar 1989'da geçiyor. Metal Fırtına'da Türkiye, ABD işgaline uğruyordu, Nükleer Darbe'de ABD, Çin işgaline uğruyor. Bu oyunda ise ABD, Sovyetler Birliği'nin (Rusya) işgaline uğruyor.

Ben, oyunu sadece tek bir görev içeren demoya göre değerlendireceğim. Demodaki tek görevde, Seattle'daki bir sahil kasabasını Sovyet askerlerinden temizlemeye çalışıyoruz. Belli bir sayıda asker ve araçla birlikte başladığınız oyunun ilerleyen aşamalarında kayba uğradıkça, hava indirme birlikleri ile takviye ediliyorsunuz. Aynı şekilde Sovyet ordusu da sürekli takviye alıyor. Bu şekliyle baktığınızda, bu kadar hareketli bir oyunda ne kadar strateji olur diye sorabilirsiniz. Ben de aynı şeyi düşünüyorum.

Savaş şehirlerde geçiyor. Zırhlı birlik ve askerlerinizle, her ara görevde belirlenen yerleri kontrol altına almanız gerekiyor. Bazen de ikincil görevler yer alıyor. En etkili birimlerden birinin, tankları etkisiz hale getirmekte oldukça başarılı olan roketatarlı piyadeler olduğunu farkettim. Bir de eğer elinzide M1 tankı varsa, kolay kolay yokedilmediğini belirtelim.

Havadan gelecek takviye birliklerinizin neler olacağını ve yerini siz belirleyebiliyorsunuz. Ancak her istediğinzi yere de indiremiyorsunuz. Haritada sadece kontrolünüzde olan yeşil bölgelere indirebiliyorsunuz. Kamera açıları değişebiliyor. 360 derecelik bir görüş değişiminin yanı sıra, yakınlaştırma ve uzaklaştırma seçeneği de mevcut.

Oyun Türkçe olsaydı ve konusu da Metal Fırtına olsaydı, eminim Türkiye'de en çok oynanan oyunlardan biri olurdu. Şehirlerde geçen bir gerçek-zamanlı strateji oyunu oynamak isteyen strateji tutkunlarına hitap ediyor olsa da, içerdiği aksiyondan ötürü daha geniş bir tür olduğunu da vurgulayalım.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap