Uçan arabalara yeni bir düşünce tarzı

İnsanoğlu var olduğundan beri hep uçmak istemiştir. Günümüzde bunu kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Fakat bu imkan yüksek ücretler karşılığında bize veriliyor ve eğer bir helikopteriniz yoksa bu uçuşlar kısa mesafe için olmuyor. Ancak eğer ulaşım için çok sık kullanılan bir şeyi yani arabaları hem karada hem de yerde gidecek şekilde üretebilirsek, hayaller gerçeğe dönüşmüş olur. Trafikde saatlerce beklemek ve bir yere ulaşmak için bir sürü yol kat etmek yerine havada düz bir çizgide ilerlemek bize çok kolaylık sağlayacaktır.

İşte bu hayali gerçeğe dönüştürmek için İngiliz tasarımcı Witold Mielniczek bir prototip model geliştirmiş. Prototip quadcopter ile rc arabayı birleştirerek hem karada hem de havada gidebilecek bir araç ortaya çıkartmış. Aracın 22 cm çapındaki tekerlekleri yola çok iyi tutunup hareket kabiliyetini arttırırken dört adet yüksek devirli pervaneli motoru ile havalanmasını sağlıyor.

Quadcopter'ler yeni nesil hava aracı olarak hala araştırma aşamasında. Fakat helikopterin zor kontrolü ve düşük gücüne rağmen quadcopterler yüksek hareket kabiliyeti, kolay kontrol ve yüksek güç gibi bir çok özelliği yanında getiriyor. Bu özellikleri ile de araç çok kolay bir şekilde arka bahçenizden kaldırıp şehrinizin üzerinde bir tur atıp yine kolay bir şekilde bahçeye indirebilirsiniz.

Quadcopterlerin bir diğer güzel özelliği ise içerisinde jireskop olması.l Bu sayede dengeniz bozulursa araç kendini toparlayarak düz bir şekle geecektir.  Tasarımcının “B” ismini verdiği bu prototip; dikey kalkış ve iniş, uçuş modu veya yerde gitmek için motor geçişleri, pillerin yaklaşık 15 dakikalık boşalma süresi, ön kısımda bulunan HD kamera ile video kayıt özelliği ve aerodinamik ve sağlam malzemeler kullanılmış.

Bu prototipin gerçek hayata ne zaman dönüşeceği şuan belirsiz olsa da tasarım özellikleri ve yapısı ile geleceğin uçan arabalarına büyük bir yol gösterecekmiş gibi görünüyor.

 

Kaynak: kickstarter.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap