TimeShift

Kaliteli bilimkurgular zaman geçse de eskimezler. Yine eski, ancak hem atmosferi hem de kurgusuyla farklı bir yeri olan bir oyunu tanıtacağım.

TimeShift, zamanı kontrol edebilen bir özel kıyafet kullananan bir üst düzey bilimadamını canlandırdığınız bir bilimkurgu fps oyunu. 2007 yapımı oyunun diğer oyunlardan oldukça farklı bir senaryosu ve farklı bir oynanış yapısı var.

Özel kıyafet ile zamanın kısa bir anını durdurabiliyor, yavaşlatabiliyor veya geriye alabiliyorsunuz. Çok sayıda düşman üzerinize geldiğinde veya zorlu bir düşmanla karşılaştığınızda bu zaman hileleri çok işinize yarıyor. Oyunun belli bir kısmına kadar şehir içinde, belli bir noktasından sonra ise dağ başındaki bir kaç tesiste çarpışıyorsunuz. Bölüm ilerledikçe farklı özelliklere sahip düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. Sizin gibi zamanı yavaşlatabilen veya uçabilen düşmanlar.

Hile yapmadan oyunu bitirebileceğiniz kadar makul ve temiz bir oynanışa sahip. Eğilmeniz veya zıplamanız gereken bir çok yerde bu işi yapmanıza gerek kalmıyor, bu iş otomatik olarak hallediliyor. Bu da oynanışı kolaylaştırıyor. 

Zaman hileleri kullanmak başlarda çok gerekli değil, ancak oyun ilerledikçe mecbur kalıyorsunuz, zira bir çok yerde zaman hileleri kullanmadan ilerlemeniz mümkün olmuyor. Karşınıza çıkan düşmanlarla uğraşmak dışında da bazı bulmacavari şeyleri çözmeniz ancak zaman hilelerinin kullanımı ile mümkün oluyor.

Genelde bu tip oyunların başlangıcı iyi olsa da, sonları oldukça karmaşık ve sıkıcı bir hâle gelebiliyor. Ancak TimeShift bu açıdan tutarlı sayılabilecek bir değişim gösteriyor. 

Oyunun ara videoları ve ses efektleri de tatmin edici bir atmosfer yaratıyor. Bilimkurgu fps severlere kesinlikle tavsiye edilir.

1 Yorum

Yorum yap
  1. 1
    Orhan Yıldırım

    Oyunda zamanı kontrol edebilmek çoğu yerde size kolaylık sağlıyor ve oyundan zevk almanızı sağlıyor. Belli yerlerde zorlanabiliniyor ancak oyundan soğumuyorsunuz. Oyunun silahlarını, mekanlarını ve kurgusunu başarılı buldum. Bu tür oyunları sevenler için gerçekten oynanması gereken bir oyun.

+ Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.