Soğuk bir içecek ile telefonunuzu şarj edin

Bir bardak soğuk içecek ile cep telefonunuzu şarj edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Epiphany Labs tarafından geliştirilen Epiphany One Puck adlı yeni yardımcı sayesinde telefonunuzun şarjı bittiğinde üzerine bir bardak soğuk su veya soğuk herhangi bir içecek koyduğunuzda yan yüzeyinde bulunan usb girişinden telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Eğer elinizde soğuk bir içecek yerine sıcak bir içecek varsa o da işinizi görür. Yapmanız gereken tek şey Epiphany One Puck’ın kırmızı yüzeyine çevirmeniz ve sıcak içeceğinizi bu kırmızı yüzeye koymanız yeterli. Telefonunuz için gereken enerjiyi size verecektir.

Sıcak veya soğuk içeceklerle elektrik enerjisi üretmini sağlanayan şey ise içersinde bulunan Stirling motoru. Bu motorlar aslında 1800'lerden beri var. Stirling motorunun çalışma prensibi aslında oldukça basit. Motor içerisinde iki adet piston yer almaktadır. Pistonlardan biri diğerine göre daha sıcak ya da daha soğuk tutulmaktadır. Pistonların içerinde bulunan gaz, bu sıcaklık farkından dolayı genleşerek hacmini arttıracak yada hacmini daraltacaktır. Artan hacim pistonu itecek ve döngü sağlandığında ısıyı hareket enerjisine çevirecektir. Hareket enerjisi de çok kolay bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürülerek telefonunuza gönderilecek ve telefonunuz şarj edecektir.

Tabi ürün sadece bu işe yaramıyor. Kendi yapısından dolayı istemsiz olarak gels ede aynı zamanda bir bardak altlığı görevi görüyor. Yani bu ürün ile hem elektrik üretiyor hemde soğuk veya sıcak içeceklerinizin masaya dökülmesini engelleyebiliyorsunuz.

Epiphany One Puck üzerinde araştırmalar hala devam ediyor. Ürünün 2014 Mart  ayında piyasa sürülmesi beklenirken fiyatının ise 115$ olacağı tahmin ediliyor.

 

Kaynak: news.cnet.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap