Şeffaf akıllı telefonlar ve bellekler

Şeffaf ekranlar ve akıllı cam teknolojisi günlük hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlıyor. OLED teknolojisi gibi şeffaf ekranlar bir çok teknoloji fuarlarında öne çıkıyorlar. Fakat bu yazımızda size daha ilginç bir şeyi, şeffaf akıllı telefonları ve usb bellekleri anlatacağız.

Tayvanlı Polytron Technologies şirketi tarafından üretilen bu ürünler şeffaf olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. İlk anlatacağımız parça şeffaf usb bellek. Bu bellekleri şeffaflaştıran unsur ise elektronik kartlarının (pcb'lerinin) saydam olarak üretilmesi ve elektriği ileten yolların şeffaf olması. Bu sayede usb bellek kısmen saydam olabiliyor. Fakat elektronik kart ne kadar saydam olursa olsun parçalar (komponentler) saydam olmadıkça usb belleğin %100 saydam olması imkansızlaşıyor. Ama en azından hoş bir görüntüye sahip olabiliyor.

Saydam usb belleklerin 8, 16 ve 32 GB olmak üzere üç farklı modeli bulunuyor. Bu modellerin yeni Çin yılına göre şubat sonuna doğru piyasaya sürülmesi planlanıyor. Ürünlerin fiyatları henüz belli değil. Detaylı olarak incelemek isterseniz aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

Şeffaf akıllı telefonlara gelecek olursak, kuşkusuz geleceğin en çok talep görecek ürünleri arasında yerini şimdiden aldı diyebiliriz. iPhone 5 çıkmadan önce İnterneti alt üst eden bir video görüntüsünde telefonun saydam olduğunu ve mini projeksiyon gibi özelliklerinin olduğunu görmüştük. Fakat tabi ki şuan için böyle bir şey mümkün değildi. Ama yine de o video, birçok kişinin ilgisini çekmiş ve beğenisini kazanmıştı. Şuan ise bu teknolojiye bir adım atılarak, kısmen saydam olan bir akıllı telefon prototipi gerçekleştirildi.


Hala araştırma-geliştirme aşamasında olmasına rağmen bu haliyle bile çok hoş ve ilgi çekici görünüyor. Fakat bu teknolojinin tüketiciye ulaşabilmesi için çok yol kat etmesi gerekiyor. Detaylı bir görünüm istiyorsanız aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

http://www.mobilegeeks.com/transparent-usb-memory-drive-polytron-hands-demo/
http://www.mobilegeeks.com/transparent-smartphone-prototype-polytron-hands-video/

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap