Samsung esnek telefon ekranları 2013 CES fuarında

2013 Ocak ayında, Samsung yeni ekranlarını tanıtacak. Fakat içlerindeki bir ekran diğerlerinden çok farkı. Bu ekranı farklı yapan özellik ise bükülebilir olması. Samsung Elektronics'in bir yan kuruluşu olan Samsung Display, yeni akıllı telefonlarda ve TV'lerde kullanılmak üzere ürettiği iki yeni bükülebilir ekranıyla CES 2013 fuarında boy gösterecek.

Fuarda, akıllı telefonlarda kullanılmak için tasarlanmış 5,5 inç’ lik, 1280×720 piksel HD çözünürlükte ve 267 piksel yoğunluğuna sahip ekranı gözler önüne serilecek. Buna ek olarak, Samsung Display bir de televizyonlarda kullanılmak için 55" lik dev bükülebilir ekranı CES 2013 fuarında meraklılarını bekliyor olacak.

Esnek ekranlar yeni akıllı telefon ve TV tasarımları için özgürlük anlamına geliyor. Samsung Display'in ürettiği bu ekranlar sayesinde yeni üretilecek olan akıllı telefonlarda esnek olacak, hatta darbelere karşı daha dayanıklı olacaklar. Tek parça ekran ile telefonun arkasını ve ön yüzeyini kaplayarak daha fazla dokunmatik alan ve daha fazla işlem yapma olanağı sağlanabilecek. TV'lerde ise içe doğru bükülerek derinlik hissi arttırılabilir veya şekilli bir duvarın yüzeyine tam bir şekilde oturabilir.

Samsung Display, ekranları tek tek yapmanın yanı sıra, hem dokunmatik paneli hem de ekranın kapağını tek parça halinde yapmak için çalışıyor. Samsung bir süredir bükülebilir ekranlar üzerinde çalışıyor. 200 piksel yoğunluğunda ve yaklaşık 4,5" boyunda WVGA ekranı gibi, küçük ekran demolarını CES 2011 fuarında sergilemişti. Bu yeni demosu ile Samsung, arttırılmış çözünürlüğü ve ekran boyutu ile gelecekteki akıllı telefonlara ışık tutuyor.

Samsung bu kategoride yanlız değil. Yarışta LG ve Nokia da var. Nokia yakın zamanda akıllı telefonlar ve tabletler için üretilecek olan ekranları için bendy prototipini gösterdi. Esnek elektroniğe açıkça bir eğilim var.

Esnek ekranlara ek olarak, Samsung Display, camdan yapılmış 30" lik transparan bir ekran da sergiledi. Bükülebilir ekran gibi, bu şeffaf panel de takımın yıllardır üzerinde çalıştığı bir proje ve son yenilemeleri içeriyor.

Kaynak: http://ces.cnet.com/

3 Yorumlar

Yorum yap
  1. 1
    Doğan GÜNEŞ

    Esnek ekran olmasının bir özelliği yok ki. Nasıl olsa bu ekranlar telefon kasasına monte edilip satılacak. Esnek ekranın bir özelliği yok.

+ Leave a Comment