Runaway: A Road Adventure

Click-point tarzı ve el çizimi adventure (macera) türü, yerini önce 3 boyutlu grafiklerin kullanıldığı türe bırakmaya başladı. Ardından da bu türe ait kaliteli yapımlar giderek azaldı. Çünkü bulmacaları çöz, anahtar bul kapı aç tarzı düşündüren ve zaman alan bu tür oyunlar, günümüz oyun tüketicileri için yeteri kadar cazip değil. Özellikle 90'larda oyun dünyası ile tanışmış olan nesil için bu türün değerli olduğunu düşünüyorum ve sizlere 2001 yapımı bir oyunu tanıtmak istiyorum.

Türün başarılı örneklerinden biri olan Runaway: A Road Adventure, Péndulo Studios tarafından geliştirildi ve 2001 yılında İspanya, 2003'te Kuzey Amerika ve 2004'te Avrupa'da satışa sunuldu.

Oyunda yönettiğimiz karakter, California Üniversitesi fizik öğrencisi Brian Basco. New York'a yolu düşen Brian, mafya cinayetine tanık olan Gina Timmins ile karşılaşır ve onu kaçmakta olan Gina'yı hastaneye götürür. Olaylar bu şekilde başlıyor ve bir kaç farklı mekanda daha devam ediyor.

El çizimi grafikler gerçekten çok hoş. Brian'ın seslendirmesi ise Broken Sword'daki George Stobbart'ın seslendirmesine oldukça benziyor.

Oyundaki bazı bulmacaları çözmekte zorlanır veya bazı bölümlerde takılırsanız, tam çözümden yararlanabilirsiniz. Açıkcası bazı bölümleri tam çözüm olmadan geçmek gerçekten zor.

İlk oyunun devamı olarak Runaway: The Dream of the Turtle ve Runaway: A Twist of Fate isimli iki de devam oyunu yapıldı. Her iki devam oyunu da yine el çizimi grafiklere sahip olduğu için bu üçlemeyi es geçmemenizi öneririm.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap