Revolver – Kişisel Rüzgar Türbini

Temiz enerji kullanımının yaygınlaştığı şu günlerde herkes güneş panelleri, rüzgar türbinleri, hidrojen enerjisi v.b alanlara yoğunlaşmış durumda. Fakat bir çok kişi bu teknolojileri büyük boyutlu olarak yapmaya çalışırken, bir grup mühendis bu anlayışa yeni bir yön vererek Revolver adını verdikleri cihaz ile “kişisel güç” adında yeni bir alan ortaya çıkarttılar.  Revolver, kişisel bir rüzgar türbini.

Revolver'ın diğer rüzgar türbinlerinden iki farkı var. Birincisi oldukça küçük boyutlu olması ve rahat taşınabilmesi, ikincisi ise tasarımı gereği geleneksel rüzgar türbinlerinden farklı olarak dikey dönüş yapması. Geleneksel rüzgar türbinlerinin kanatları pervaneden türemiş bir yapıya sahiptir. Bu yapının dezavantajı yüksek rüzgar esintilerinde kanat uçlarının eğilerek gövdesine çarpmasıdır. Bu da rüzgar türbinin parçalanmasına yol açar. Fakat Revolver'da böyle bir sorun yok. Çünkü kanatların iki ucu da gövdeye bağlı. Yani yüksek rüzgar esintilerinde kanatlar eğilmeyeceğinden oldukça güvenli.

Revolver'ın bir diğer güzel özelliği ise kanatlarının ve ayaklarının katlanabilmesi. Kurulumu oldukça kolay şekilde tasarlanmış. Şemsiye gibi açılan kanatları ve tripot ayakları ile birkaç saniyede kurulumu yapılabiliyor. Tekrar taşınmak istendiğinde ise kanatlarını ve ayaklarını kapattığınızda düz bir çubuk şeklini alıyor.

Bu yeni nesil rüzgar türbini 35 watt güç üretebiliyor. Bu güç ile dizüstü bilgisayar, tablet, fotoğraf makinası, cep telefonu v.b mobil aygıtları şarj edebiliyorsunuz. Bu sayede bir priz ihtiyacı olmaksızın sürekli güç üretebiliyor, yedek pil kullanmayarak kimyasal atık üretmiyor ve fosil yakıtları kullanmamış oluyorsunuz. Yani bir çok açıdan hem doğaya hem de kendinize yarar sağlıyorsunuz.

Güneş veya hidro enerjiden farklı olarak, rüzgar türbininde gece, gündüz veya coğrafi konumla sınırlı değilsiniz. Revolver, evrensel bir ihtiyaca cevap vermek için son derece şık ve fonksiyonel bir çözüm olarak, olduğunca fazla tüketici kitlesine hitap ediyor. Ürün, 2012 yılında Braun’un yaptığı BraunPrize 2012 yarışmasında Sürdürülebilirlik Ödülü'ne layık görülmüş.

 

Kaynak: braun.braun.com

4 Comments

Yorum yap
  • 4
   Burak Tarakçı

   Merhaba Can Bey,
   Yazımızda konu aldığımız ürün bir tasarım ürünüdür. Satışı bulunmamaktadır. Fakat benzer ürünleri yurt dışı kaynaklı büyük online alış veriş sitelerinde rastlayabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

+ Leave a Comment