Renkli 3D Masaüstü Yazıcı: ProDesk3D’den BotObject

Son zamanlarda yazıcıların evrimi olarak nitelendirebileceğimiz 3D yazıcıların git gide popüler oluşuna şahit oluyoruz. Bu yazıcılar diğer lazer veya mürekkepli yazıcılara göre XYZ koordinatlarına üç boyutlu nesne yapabilmeleriyle ünlendiler. O kadar popüler oldular ki sadece 3D yazıcıdan çıktı alıp satış yapan firmalar ortaya çıkmaya başladı.

3D yazıcılar genel olarak prototip ekipman yapımı, küçük ölçekli modeller veya parça üretiminde kullanılıyor. Çıktı alınan malzemeler genellikle abs denilen sert plastik malzemeden yapılıyor. Tek bir abs rengi kullanıldığı için de ortaya çıkan malzeme haliyle tek renkli oluyordu. Fakat bu Prodesk3D’ nin Bot Objects adlı ürünü ile değişeceğe benziyor.

Bot Objects, normal yazıcılarda olduğu gibi içerisinde beş ayrı renkte plastik malzemeye sahip. Bu sayede 3d yazıcı bu renkleri karıştırarak bir çok renk elde ederken, bilgisayarda çizdiğiniz objeleri birebir gerçeğe dönüştürüyor. Yazıcı kafasının 25 mikronluk hassasiyeti sayesinde yüksek detaylı obje çıkartmaya imkan sağlıyor.

Cihazla aynı zamanda bilgisayara bağlamadan direkt usb bellek üzerinden tak-çalıştır özellikeri ile tasarımlarını okuyup, bastırabiliyorsunuz. Bu cihazın en güzel özelliklerinden birisi ise evde kullanılmak üzere tasarlanmış olması.

Cep telefonunuzun arka kapağımı kırıldı? Veya yeni bir kapak mı istiyorsunuz? Bu cihaz ile evinizden çıkmadan, hazırladığınız tasarımın çıktısını alıp telefonunuza takabilirsiniz. Ya da model uçağınız için parça bulamıyor musunuz. Nu cihaz ile istediğiniz parçayı kendiniz yapabilirsiniz.

3D yazıcılar hala pahalı fakat teknolojisi gün geçtikçe ilerliyor. Bu sayede ortaya rekabet ve o rekabetten doğan fiyat düşüşleri sayesinde önümüzdeki 2-3 sene içerisinde şuan ki renkli lazer yazıcı fiyatlarına kadar düşüş yaşanacak gibi görünüyor.

 

Kaynak: hiconsumption.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap