Porsche 918 Spyder hibrid prototipi

Süper otomobil sektöründe dünya lideri olan Porsche, benzin motorunu ve elektrik motorunu birleştirerek ortaya bir canavar çıkardı. Hem de bu canavar hızlı olduğu kadar da tasarruflu.

Porsche, Spyder 918 modeline elektrik motorunu ekleyerek hem taraffulu hemde hızlı bir araba yapmayı başardı. Araç şuan prototip aşamasında olmasına rağmen çok ilgi çekiyor.

Otomobilde bir adet 4.6 litrelik V8 570 beygir gücünde benzinli motor bulunurken, ek olarak 200 beygirlik elektrik motoru bulunuyor.  Toplamda 770 beygir motor gücüne sahip bu araç, günümüzün ortalama bir binek otomobilinden 10 kat daha güçlü. Saate 320 km hıza ulaşabilen bu araç, aynı zamanda 0’dan 100 km’ye üç saniyenin altında çıkabiliyor. Ferrari’nin 599 GTB modelinin bile 0’dan 100 km hıza 3,7 saniye de çıkabildiğini düşününce, 918 Spyder'ın farkını açıkca görebiliyorsunuz.. Porsche, bu hızlanma konusundaki performansını elektrik motoruna borçlu.

Spyder, bu motor özellikleri sayesinde Nurburgring Nordschleife gibi 20,8 km uzunluğundaki zor bir pisti 7 dakika 22 saniyede turlayabiliyor.

Hemen hemen bütün dış kaplamaları karbon fiberden yapılan spyder, kocaman motoru ve bir yığın elektrik sistemiyle bile ortalama 1.500 kg ağırlığa sahip.

Güçlü motoru, ileri teknoloji elektronik donanımı ve elektrik motorlarına rağmen bu araç yine de 100 km’de sadece 3 litre yakıt tüketiyor. Bununla da kalmayan Porsche, aracı mümkün olduğunca da çevreci yapmış ve karbondioksit salınımını 1 km’de 70 g’a düşürmüş.

Bu kadar özelliğin yanı sıra fotoğraflarından da anlaşıldığı gibi arabanın her yeri dolu dolu geliyor. Porshe, aracın tüm boş noktaları değerlendirmiş.
 
Porsche, Spyder 918 Hybrid model aracını 2013 yılında 1 milyon $ fiyatla showroomlar’da sergilemeyi düşünüyor.

Otomobilin avantajlarını kısaca özetlersek:

  • Elektrik motorları sayesinde ani hızlanama süresi
  • 100 km de 3 litre yakıt tüketimi
  • karbon fiber gövdesi sayesinde hafif yapısı
  • km başına 70 gr karbondioksit salınımı

Porsche gibi bir süper otomobil devinin geleceğe ayak uydurup hibrid teknolojiyle çevreci ve tasarruflu bir araç üretmesi hatta seri üretimi düşünmesi her ne kadar bu arabaya sahip olamasak da gerçekten sevindirici bir haber. Bu sayede diğer otomobil devleri de bu yeni trende uymak isteyecek ve gelecekete hem daha hızlı hemde daha çevreci arabalar üretmiş olacaklar.

 

Kaynak: http://www.gizmag.com/porsche-hybrid-918-spyder-770-hp/22551/

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap