Plazma HoparlAi??rA? Nedir? NasAi??l Ai??alAi??AYAi??r?

Size öncelikle AYunu belirtmeliyim ki, bahsedeceAYimiz plazma hoparlörin evlerimizde bulunan plazma TV’ lerin hoparlörleriyle alakasAi?? yok.

Bu hoparlöre plazma hoparlörünün denilmesinin nedeni, havadaki elektronlarAi??n plazma yapAi??sAi??na geçerek ritmik bir AYekilde titreAYmesiyle oluAYan sesler bütünü üretmesinden dolayAi??dAi??r.

Bu ilginç hoparlörün nasAi??l çalAi??AYtAi??AYAi??na bakmadan önce size bunu daha iyi anlatabilmem için birkaç teknik bilgi vermem gerekli. Bunlardan ilki plazma ne olduAYunu açAi??klamak olacak.

Plazma nedir?

Plazma yapAi??sAi??nAi?? kabaca AYu AYekilde açAi??klayabiliriz: KatAi?? bir cismi oluAYturan moleküllerin hareketi çok azdAi??r, moleküllerin ortalama kinetik enerjisi herhangi bir yöntemle (örneAYin Ai??sAi??tAi??larak) arttAi??rAi??ldAi??AYAi??nda cisim ilk önce sAi??vAi??ya, sonra da gaza dönüAYür. EAYer gaz halindeki madde Ai??sAi??tAi??lmaya devam edilirse iyonlaAYma baAYlar, bir elektron çekirdeAYi çekiminden kurtulur ve serbest bir elektron uzayAi?? meydana getirerek maddeye yeni bir AYekil kazandAi??rAi??r. Bu durum devam ettiAYinde iyon bulutlarAi?? oluAYmaya baAYlar. OluAYan bu iyonlar, elektron ve nötr atom karAi??AYAi??mAi??, plazma olarak adlandAi??rAi??lAi??r. Plazma yapAi??sAi?? katAi??, sAi??vAi?? ve gazdan farklAi?? olarak yani bir nevi maddenin dördüncü yapAi??sAi?? olarak incelenir.

Ses nedir?

Ai??kinci olarak ses nedir, nasAi??l oluAYur ona bakalAi??m. Ses, iletiAYimin en temel birimidir. Ses dediAYimiz olay,  titreAYimin havada ilerleyip kulaAYAi??mAi??za gelmesi ile oluAYur. TitreAYimin frekansAi?? ses tonunu belirlerken, titreAYimin AYiddeti sesin ne kadar uzak mesafelere gideceAYini belirlemektedir.

Azimdi plazmanAi??n ve sesin ne olduAYunu öAYrendiAYimize göre plazma hoparlörü nedir ve nasAi??l çalAi??AYAi??r ona bakalAi??m.

Günlük yaAYantAi??mAi??zda cep telefonlarAi??nda, televizyonlarda ve hatta trafik lambalarAi??nda kullandAi??AYAi??mAi??z hoparlörler 1920 yAi??lAi??ndan beri hiçbir AYekilde evrime uAYramadAi??. Ta ki AYimdiye kadar. Birkaç yAi??ldAi??r kendini yeni yeni gösteren plazma hoparlörler bu evrimde yeni bir rol oynamaya baAYladAi?? bile. Plazma hoparlöre en iyi örnek, yaAYmurlu bir havada dAi??AYarAi?? baktAi??AYAi??nAi??zda gördüAYünüz o parlak yAi??ldAi??rAi??mAi??n birkaç saniye sonra gelen büyük görkemli gürültüsüdür.

Plazma hoparlörü nasAi??l çalAi??AYAi??r?

Plazma hoparlörün çalAi??AYabilmesi için öncelikle bir plazma oluAYturmasAi?? gerekli. Bunun için en büyük sorun,  havayAi?? yAi??rtmalarAi?? gerekmesi. Bunu AYu AYekilde açAi??klayabiliriz: Bulunan ortamAi??n gaz dengesi ve nem oranAi??na baAYlAi?? olarak ufak bir ark oluAYturulmak istendiAYinde, 1cm için yaklaAYAi??k 3000-4000 volt gerilime gereksinimi vardAi??r. Plazmalar ise birkaç yüz bin volt gerilim ile oluAYurlar. Bu yüksek gerilimi elde edebilmek içinse bir trafo kullanAi??lAi??r. Trafo giriAYteki birkaç voltu üzerinde depolayarak birkaç yüz bin volta yükseltmektedir. Trafoyu kontrol etmek için ise bir sürücü devresi kullanAi??lAi??r. Bu sürücü devresi trafoya giden elektriAYin frekansAi??nAi?? kontrol ederek ses sinyalleri oluAYturmasAi??nAi?? saAYlar. Sizin yapmanAi??z gereken AYeyse sürücü devresi giriAYine ses sinyali vermek. Böylece oluAYan plazma titreAYerek ses çAi??kartmaya baAYlar. Hemen hemen bütün frekanslarAi?? çalabilmektedir. Bass ses dediAYimiz çok düAYük frekanslarda plazma düz olan yapAi??sAi??nAi?? bozduAYu için belirli bir frekansa kadar inmektedir.

Plazma hoparlörler hiç AYüphesiz ilginç bir icat. Fakat bu icadAi??n evlerimize gelmesi ne kadar sürer ya da kaç kiAYi satAi??n alAi??r bilinmez. Sonuçta birkaç metre uzaAYAi??nAi??zda birkaç yüz bin volt olacak ve bu da onu oldukça tehlikeli bir alet yapAi??yor. Fakat içerisinde çokça elektro fizik barAi??ndAi??ran ilginç bir ürün ve çok güzel göründüAYünü de belirtmeliyiz.

Son buy clomid online without prescription, clomid online. olarak ise bu hoparlörün nasAi??l çalAi??AYtAi??AYAi??nAi?? görebilmek için aAYaAYAi??daki videoya bakabilirsiniz.

UmarAi??m yazAi??mAi??z hoAYunuza gitmiAYtir. YorumlarAi??nAi??zAi?? bekliyoruz.

 

Kaynaklar:

http://hackedgadgets.com/2011/01/01/plasma-speaker/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Plazma_%28fizik%29
http://tr.wikipedia.org/wiki/Hoparl%C3%B6r



+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap