Plastik ekranlar nihayet camın yerini alabilir

Plastik ekranlar nihayet camın yerini alabilir

Herkes, telefonunun iyi bir dokunmatik ekranının olmasını ister. Leke ve çatlak oluşmasını veya çizilmesini istemez. Şu an kullanılan bütün ekranlar ne kadar çizilmeye dirençli olasalar da eninde sonunda çiziliyorlar. Dokunmatik panellerde en ideal malzeme cam. Fakat bugüne kadar üretilen paneller istenilenleri sağlamıyordu.

Japon firması Dia Nippon Printing, çizilmeye dayanıklı, içerisinde cam içermeyen ve esnek bir plastik malzeme duyurdu ve bu malzemenin cam panellerin yerine geçmesi düşünülüyor.

Bu yeni ekranlar aslında iki ayrı katmandan oluşuyor. Birinci katman ekranı parmak izlerinden korur iken, ikinci katman ekrana sertliğini veren reçineden oluşuyor. Şirket, basın açıklamasında plastik bileşimi hakkında detaya girmedi.

Peki bu ekran ne kadar sert? Şirkete göre bir 9H kalemin çizmeyeceği kadar sert. Şirket buna “kalem sertliği” adını vermiş. Malzemenin sertliği seramik ve emaye gibi malzemelerle karşılaştırılabileceği söyleniyor. 

DNP de santimetrekare başına 500 gram basınç ile birlikte çelik yünü (bulaşık teli) sürterek test edilmiş ve test sonuçlarında ekran üzerinde çizik bulunmadığı söyleniyor.

Ekran sert olmasına rağmen plastik yapıda olduğu için belli ölçülerde esneyebiliyor. Örneğin, ekranı cam olan bir telefonla, ekranı plastik olan bir telefon aynı yükseklikten düştüğünde ekranı plastik olan telefona hiç birşey olmamış gibi sağlam şekilde kalırken cam ekranlı telefon darbenin verdiği güçle birlikte kırılıyor. Aynı zamanda plastik, cam ile aynı hacimde olmasına rağmen daha hafif.

DNP şirketi 2013'ün ilk bölümünde ekran örneklerini gönderebileceklerini belirtti,  fakat akıllı telefon üreticileri ile daha önceden atılmış bir imza bulunmuyor. Eğer bu teknolojiyi telefonlarımızda yaygın olarak kullanırsak, telefonunu korumakta zorlananlar için memnuniyet verici bir gelişme olacağını tahmin ediyoruz.

 

Kaynak: http://news.discovery.com/tech/plastic-could-finally-replace-gorilla-glass-121205.html

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap